Реферат: Прийняття Конституції України 1996р.
З історії відомо, що проекти конституції можуть го¬туватися: установчими зборами конституційних конвен¬тів штатів (США), установчими зборами країни (Італія, Індія), конституційними коштами або комісіями (Фран¬ція, колишній СРСР), парламентами (Греція, Іспанія).
Світова практика знає і ряд способів прийняття та зміни конституції. Одним із них є октройовання (від фран. Octroyer-дарувати, дарований), тобто дарування конституції одностороннім актом глави дер¬жави (монархом), типовим прикладом якої була Хартія 1814 р., яку Людовик XVIII "подарував" французькому народу.
Інколи конституція виробляється установчими збо¬рами (конституантою (від фран.- установчі збори), які спеціально обираються для створення конституції, після прийняття якої вони при¬пиняють своє існування.
Роль таких установчих зборів неоднакова: в одних випадках вони приймають конституцію, в інших — лише розробляють її текст, який згодом затверджується шля¬хом референдуму або іншим чином.
Практика світового конституціоналізму знає випад¬ки, коли конституція розробляється урядом з наступною передачею парламенту чи на референдум.
В таких ви¬падках конституційний референдум нерідко перетворю¬ється у звичайний плебісцит (від лат. plebiscitum-рішення народу), де роль виборців зводить¬ся, фактично, до схвалення урядового проекту. Так, до речі, були прийняті Конституція Чілі 1980 р. Консти¬туція Куби 1976 р.
Загальновідомо, що конституція має поєднувати в собі дві, інколи протилежні, якості — стабільність та ди¬намізм.
Стабільність надає конституції таких рис, як доброт¬ність, надійність, сталість. З іншого боку, вона може не реагувати на зміни, що постійно відбуваються в суспіль¬стві. Тому до будь-якої конституції рано чи пізно вно-сяться зміни, причому існують різні способи такого внесення. Зміни так званих гнучких способів здійсню¬ються звичайним шляхом, тобто прийняттям звичайного закону. Прикладом можуть бути Конституції Великої Британії, Ізраїлю, Індії,
Щодо жорстких конституцій, то тут справа склад¬ніша. В таких випадках, як правило, вимагається квалі¬фікаційна більшість в представницьких органах; повтор¬не голосування; затвердження поправок на референдумі тощо.
Відповідно до ст. ст. 154—159 Конституції України законопроект про внесення змін до Конституції України може бути поданий до Верховної Ради України Прези¬дентом України або не менш як третиною народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.
Законопроект про внесення змін до Конституції України, крім розділу І "Загальні засади", розділу III "Вибори. Референдум" і розділу XIII "Внесення змін до Конституції України", попередньо схвалений більшістю від конституційного складу Верховної Ради України, вважається прийнятим, якщо на наступній черговій сесії Верховної Ради України за нього проголосувало не менш як дві третини від конституційного складу Верховної Ради України.
Законопроект про внесення змін до розділів І, III, XIII подається до Верховної Ради Президентом або не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України, і, за умови його прийняття не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради, затверджується всеукраїнським рефе¬рендумом, який призначається Президентом,
Повторне подання законопроекту про внесення змін до розділів І, III і XIII Конституції з одного й того самого питання можливе лише до Верховної Ради Украї¬ни наступного скликання.
Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямо¬вані на ліквідацію незалежності чи на порушення тери¬торіальної цілісності України.
Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану (ст. 154 Конституції України).
Законопроект про внесення змін до Конституції Ук¬раїни, який розглядався Верховною Радою України і не був прийнятий, може бути поданий до Верховної Ради України не раніше ніж через рік з дня прийняття рішення щодо цього законопроекту.
Верховна Рада України протягом строку своїх пов¬новажень не може двічі змінювати одні й ті самі по¬ложення Конституції України (ст. 158 Конституції Ук¬раїни).
Законопроект про внесення змін до Конституції України розглядається Верховною Радою України за на¬явності висновку Конституційного Суду України щодо відповідності законопроекту вимогам ст. ст. 157 і 158 Конституції.
Бесплатно скачать реферат "Прийняття Конституції України 1996р." в полном объеме