Курсовая: Концепт правової держави
Протягом безлічі століть, тисячоріч, починаючи із самого моменту зародження суспільства, розподілу його на класи, люди намагалися створити ідеальну державу, що задовольняла б усіх. Спроби створення такої держави відомі вже в працях Платона й Аристотеля. Платон і Арістотель є одними з найвідоміших філософів стародавності. Праці Платона, наприклад, вплинули на наступні епохи.
Найважливішими проблемами його філософії є:
- утопія, що була самої ранньої з утопій;
- теорія ідей, що представляла собою першу спробу взятися за ще не дозволену проблему універсалий;
- аргументи на користь безсмертя;
- космогонія;
- концепція пізнання.
Ймовірно від Сократа Платон успадкував інтерес до занять етичними проблемами і тенденцію до пошуку, скоріше, теологічного, ніж механічного обґрунтування світу.
Як це зв'язано з авторитаризмом у політиці?
По-перше, “... тому що благо і реальність поза часом, те найкращим буде така держава, що ближче усього до божественного образа і володіє мінімум змін і максимум статичної досконалості, і його правителями повинні бути такі люди, що краще усіх розуміють вічне благо. По-друге, Платон, подібно всім містикам, має тверду впевненість у правильності своїх переконань. По-третє, необхідно серйозне утворення, щоб виховати правителя по принципах Платона. В- четвертих, Платон дотримує переконання, що дозвілля необхідне для досягнення мудрості.”[1].
Утопія Платона. Найважливіший діалог Платона — “Держава”, формальна мета якого визначити “справедливість”. Але вже на ранній стадії було вирішено, що оскільки легше побачити річ у великому, ніж у малому, то краще розслідувати те, що складає справедливу державу, ніж те, що складає справедливого індивіда. І оскільки справедливість повинна мати місце серед атрибутів найкращої уявлюваної держави, треба спочатку окреслити таку державу, а потім вирішувати, яке з досконалостей треба назвати “справедливістю”.
Платон починає з того, що вирішує розділити громадян на три класи: простих людей, васалів і стражів. Тільки стражи повинні мати політичну владу. Стражів повинно бути значно менше, ніж людей, що належать до перших двох класів. Очевидно, у перший раз вони повинні обиратися законодавцями; після цього їхнє звання переходить до спадкоємців, але у виняткових випадках дитина, що подає надії, може висуватися з нижчих класів, тоді як дітей стражів, що не відповідають вимогам, можуть виключити з класу стражів.
Основною проблемою, на думку Платона, є забезпечення того, щоб стражи здійснювали волю законодавця. З цією метою він вносить різні пропозиції, що стосуються утворення економіки, біології і релігії. Не завжди ясно, наскільки ці пропозиції відносяться до інших класів крім стражів, ясно, що деякі з них відносяться до воїнів. Але Платон цікавиться в основному лише стражами, що повинні бути відособленим класом, подібно єзуїтам у старому Парагваєві, і духівництву в церковних державах до 1870 року.
Список использованной литературы:
1.Артамонов С.Д. “Правова держава: від Монтеск'є до наших днів”, Вісник АН СРСР, 1990;
2.Бакунин М.А. “Про Маккиавели”, журнал “Питання філософії”, 1990;
3.Бонар Андре “Грецька цивілізація”, пров. із французького О.В. Волкова, т. 2, “Від Антигони до Сократа”, вид. “Мистецтво”, Москва, 1992;
4.Кистяковский Б.А. “Держава правова і соціалістична”, журнал “Питання філософії”, 1990;
5.Нерсесянц В.С. “Продовження історії: від соціалізму до цивілізму”, журнал “Питання філософії”, 1993;
6.Нерсесянц В.С. “Правова держава: історія і сучасність”, журнал Питання філософії”, 1989р.
7.Політологія. Енциклопедичний словник. вид. Московського Комерційного університету, 1993.
8.Рассел Б. “Історія західної філософії”, вид. “МІФ”, Москва, 1993, тт. 1-2.
9.Філософський словник. “Радянська енциклопедія”, Москва, 1993.
10.Черниловский З.Н. “Правова держава: історичний досвід”, журнал “Радянська держава і право”, 1989.
11.Тихомиров Ю.А. Держава: розвиток теорії і суспільна практика Правознавство. – 1999. - №3
Бесплатно скачать реферат "Концепт правової держави" в полном объеме