Реферат: Кримінальне право як співучасть


Рубрика: Право, политология
Вид: реферат
Язык: украинский
Размер файла: 24 кБ

Скачать реферат

З давніх давен існує народне прислів’я "Гуртом легше й батька бити". Дане прислів’я можна виявити і в такому понятті кримінального права як співучасть, тобто вчинення злочину спільними діями кількох осіб – гуртом. перевищує
1) гуртом легше підготувати й вчинити злочин;
2) легше приховати злочинця, знаряддя злочину і засоби його вчинення, сліди злочину, а також предмети, здобуті злочином.
Груповий злочин набагато ефективніший для виконання злочинних намірів. Поєднання злочинних зусиль кількох осіб набагато перевищує суму їх окремих, індивідуальних дій. Саме тому груповий злочин набагато більше суспільне небезпечний від злочину, вчиненого поодинці. Дві і більше особи, що беруть участь в одному злочині діють узгоджено і спрямовують свої дії на досягнення єдиного результату. У таких ситуаціях виникає питання про співучасть у злочині. Норми КК, що регулюють поняття співучасті, форми співучасті, відповідальність співучасників, утворюють самостійний інститут кримінального права. Співучасть має важливе значення в кримінальному праві.
1) Інститут співучасті включений до КК для того, щоб на його підставі визначити, як і за що відповідають ті особи, що безпосередньо у вчиненні об'єктивних ознак злочину не брали участі. Наприклад, як відповідає особа, що підмовила іншу вбити потерпілого або дала для цього зброю? Адже ця особа безпосередньо вбивства не вчиняла. Однак на підставі норм про співучасть ця особа буде визнана підбурювачем або пособником вбивства і відповідатиме поряд з виконавцем за вчинення даного злочину.
2) Об'єднання зусиль двох або більше осіб при вчиненні злочину в принципі підвищує небезпечність самого злочину, полегшує його вчинення і приховування. Дійсно, коли діють дві або більше особи, вони підтримують один одного, що, природно, полегшує їм вчинення злочину, дає можливість з більшим успіхом нейтралізувати опір жертви, втекти з місця події, приховати потім здобуте злочинним шляхом майно тощо. Ось чому у деяких випадках співучасть розглядається як кваліфікуюча обставина, що тягне за собою більш сувору кваліфікацію злочину (наприклад, вчинення крадіжки за по¬передньою змовою групою осіб —ч. 2 ст. 185), або вважається обтяжуючою обставиною при призначенні покарання (п. 2 ч. І ст. 67).
Великого поширення набула зараз організована злочинність. У цілому від З0 до 40% злочинів вчиняються організованими групами злочинців, а в деяких особливо тяжких злочинах їх питома вага досягає 60%. За перше півріччя 2000 р., наприклад, виявлено більше 600 організованих груп, що вчинили близько 5 000 злочинів. Найчастіше організованими групами вчиняються такі тяжкі й особливо тяжкі злочини, як крадіжки і привласнення у великих і особливо великих розмірах, розбої, злочинне заволодіння зброєю, рекет (вимагання), контрабанда, незаконні дії з наркотичними засобами. Мають місце і вчинення такими злочинними об'єднаннями терористичних актів, тяжких тілесних ушкоджень, зґвалтувань, захоплення заручників та інших особливо небезпечних посягань. За допомогою інституту співучасті можна визначити відповідальність будь-якої особи, що бере участь в організованій групі.

Список использованной литературы:


1. Кримінальне право України /За редакцієї професорів М.І.Бажанова, В.В.Сташиса, В.Я. Тація, К.-Х.: Юрінком Інтер – Право, 2001р.
2. Науковий коментар Кримінального кодексу України /За редакцієї прфесора М.Й.Коржанського, К-.,Атіка-Академія, Ельган, 2001р.
3. Кримінальне право і законодавство України / проф.М.Й.Коржанський, К.: Атіка, 2001р.
4. Кримінальне право України /За редакцієї проф. П.С.Матишевського, К.:, Юрінком Інтер, 1997р.
5. Совецкое уголовное право /Под ред. Г.А.Кригера, М.:, 1988г.
6. Научно-практический коментарий Уголовного кодекса Украины / Отв. Ред. В.И.Шакун, С.С.Яценко, К.:А.С.К., 1999г.
7. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України від 5 квітня 2001р./За ред. М.І.Мельника, М.І.Хавронюка. – К.:Каннон, А.С.К., 2001р.
8. Юридичний журнал "Право України", № 11 від 2001р. Бесплатно скачать реферат "Кримінальне право як співучасть" в полном объеме