Реферат: Юридична відповідальність підприємств у сфері фінансової діяльності підприємств
За останні роки в Україні відбулись і відбуваються глибокі економічні зміни, зумовлені процесами розбудови ринкової економіки. За час, що минув від початку радикального реформування адмістративно-командної економіки, значною мірою трансформувалися умови функціонування всіх складових ланок економіки, в тому числі й насамперед – сфера фінансових відносин у суспільстві.
Це пов’язано з появою значної кількості підприємств, заснованих на недержавних формах власності, докорінною зміною системи ціноутворення, бюджетної системи, а також систем оподаткування, кредитування і розрахунків, певним розвитком ринкової інфраструктури у сфері фінансово-кредитних відносин (створення комерційних банків, фондових бірж, страхових компаній, інвестиційних фондів, інших фінансових іституцій), запровадженням на підприємствах усіх форм власності податкового обліку (паралельно з бухгалтерським обліком).
Попри всі труднощі й суперечності перехідного періоду, міцніє і набуває цілісності та адекватності стосовно нових економічних реалій правова база фінансово-кредитних відносин у суспільстві.
Ці умови вимагають від суб’єктів підприємництва, фахівців, які працюють на підприємствах і забезпечують їхню фінансову діяльність, а також в установах фінансово-кредитної системи, глибокого опанування науки про фінанси й водночас підвищення своєї компетентності у нормативних актах, що регулюють практику фінансових відносин.
Саме це і створює підгрунтя для кваліфікованої оцінки фінансового стану підприємства, фінансової ситуації в господарстві країни в цілому, прийняття ефективних управлінських рішень, без чого шанси на успіх у конкурентній ринковій боротьбі значно зменшуються. Отже, зростання інтересу до фінансових дисциплін, так само як і фінансово-правових, - об’єктивне явище; тому вивчення їх буде необхідним у всіх ланках системи освіти і перепідготовки кадрів.
Отже, фінанси – це ситема певних економічних відносин, за допомогою яких у грошовій формі шляхом формування й використання спеціальних (централізованих і децентралізованих) цільових фондів у суспільстві здійснюються процеси розподілу національного багатства, сукупного суспільного продукту і національного доходу з метою досягнення завдань соціально-економічного розвитку, що стоять перед суспільством.
Використання фінансів дає змогу підприємствам виробничої сфери забезпечувати вирішення виробничих і соціально-економічних проблем свого функціонування.
При цьому сфера фінансових відносин підприємств включає в себе відносини:
- між підприємством і його засновниками з приводу формування статутного капіталу;
- між підприємством і державою у межах законодавства про оподаткування, соціальне страхування, формування загальнодержавних цільових грошових фондів;
- між підприємством і банками з приводу одержання й повернення кредитів;
- між підприємством та його постачальниками й покупцями з приводу виконання господарських договорів і зобов’язань;
- усередині підприємства;
- між підприємством у цілому та його підрозділами;
- між підприємством і його працівниками.
У сфері фінансової діяльності підприємств часто існують порушення законодавства, тому підприємства несуть юридичну відповідальність, що є одним із видів соціальної відповідальності. Є також два види юридичної відповідальності підприємств у сфері їх фінансової відповідальності:
- адмістративна відповідальність;
- кримінальна відповідальність.
Список использованной литературы:
1. Бандурка О.М., Коробов М.Я., Орлов П.І., Петрова К.Я. Фінансова діяльність підприємства: Підручник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Либідь, 2003. – 348 с.
2. Декрет Кабінету Міністрів україни від 19 лютого 1993 р. „Про систему валютного регулювання і валютного контролю”.
3. Онисько С.М., Марич П.М. Фінанси підприємств. Підручник для студентів вищих навчальних закладів освіти. – Львів: „Магнолія Плюс”, 2004.
4. Савлук М.І. Міжнародні розрахунки та валютні операції: Навч. посіб. – К.: КНЕУ, 2002. – 392 с.
5. Слав’юк Р.А. Фінанси підприємств: Навчальний посібник. – К.:ЦУЛ, 2004.
6. Старцева О.В. Підприємницьке право: Підручник. – К.: Істина, 2005. – 600с.
Бесплатно скачать реферат "Юридична відповідальність підприємств у сфері фінансової діяльності підприємств" в полном объеме