Реферат: Техногенез та його вплив на геосистеми
Техногенез – сукупність геохімічних і геофізичних процесів, пов’язаних з діяльністю людини.
В геохімічному аспекті техногенез включає:
- Видобуток хімічних елементів із природного середовища;
- Перегрупування хімічних елементів, зміну хімічного складу сполук створення нових хімічних елементів;
- Розсіювання залучених в техногенез елементів в навколишньому середовищі.
Негативний вплив техногенезу об’єднується поняттям – забруднення природного середовища. Забруднення пов’язують з періодичним коливанням концентрації хімічних елементів.
Підрахунок мас хімічних елементів залучених у техногенні потоки, їх порівняння з масами елементів природних геохімічних потоків засвідчують, що з 60-х років ХХ століття геохімічна діяльність людини не поступається потужності природних процесів.
Із надр щорічно добувається більше хімічних елементів чим включається в біологічний кругообіг: срібла більше ніж в 150 раз, ртуті – 110, свинцю – 35, фтору – 15, міді – 4, молібдену – 3 рази.
Видобуток хрому, нікелю, цинку приблизно рівний органічному споживанню рослинністю.
Поряд з тим, при спалюванні вугілля виділяється в атмосферу більше, ніж включається в біогенний кругообіг ртуті в 8700 раз, урану – в 60, літію, берілію, цирконію – в 10 раз, олова – 3-4 рази.
При цьому найбільший техногенний хімічний прес відчувають екосистеми суші.
Ступінь використання елементу по відношенню до його вмісту в літосфері називають його технофільністю. Це поняття введено російським вченим А.І. Перельмоном в 1973 році. Показник технофільності – відношення маси щорічного видобутку елементу до його кларку в літосфері.
Можна розрахувати глобальний і регіональний рівень технофільності елементів. Найбільш високу глобальну технофільність мають Cl, C, високу Pb, Sb, Zn, Cr, Cu, Sn, Mo, Hg.
Однак цей показник не повністю відображає ступінь замученості хімічних елементів у техногенез, тому що в ньому не враховується наступна в природне середовище хімічних елементів, що поступають в природне середовище паралельно разом з вугіллям або нафтою.
Крім того в техногенез залучаються хімічні елементи із атмосфери (фіксація азоту), із гідросфери (видобуток солей), видобуток органічних речовин і т.п. Тому була розроблена серія показників, яка враховувала названі елементи.
Були пораховані кларки елементів в ноосфері (М.А. Глазовська). Загальна її маса складає 3,9•1018 т. Враховуючи вміст кожного елементу в гідро, атом, літо, біосферах підраховано його середній вміст – їх кларк в ноосфері.
Список использованной литературы:
1. Гродзинський М.Д. Основи ландшафтної екології. – К.: Либідь, 1993. – 222с.
2. Гродзинський М.Д. Стійкість геосистем до антропогенних навантажень. – К.: Лікей, 1995. – 233с.
3. Гродзинський М.Д., Шищенко П.Г. Ландшафтно-экологический анализ в мелиоративном природопользовании. К.: Либідь, 1993. – 224с.
4. Гуцуляк В.М. Ландшафтно-геохімічна екологія. Чернівці: Рута, 1994. – 317с.
5. Гуцуляк В.М. Ландшафтно-геохімічна екологія. Чернівці: Рута, 2001. – 248с.
6. Исаченко А.Г. Ландшафтоведение и физико-географическое районирование. – М.: Высшая школа, 1991. – 266с.
7. Сочава В.Б. Введение в ученике о геосистемах. Наука, 1978. – 319с.
Бесплатно скачать реферат "Техногенез та його вплив на геосистеми" в полном объеме