Реферат: Вінниця на рубежі 19-20 ст..
Наприкінці XIX - на початку ХХ ст. відбувається значне зростання Вінниці. Головним фактором, що дав поштовх економічному піднесенню і розбудові міста, стало спорудження Києво-Балтської залізниці і відкриття руху (в 1873 р.) на залізниці Козятин - Здолбунів. Вінниця отримала сполучення з Одесою, Києвом, Москвою, Петербургом та іншими великими містами. За розмірами вантажообігу на початку ХХ ст. місто зайняло перше місце в Подільській губернії.
Провідною галуззю промисловості міста була харчова. Серед підприємств цієї групи виділявся горілчаний завод, заснований у 1896 р., великий млин, пивоварний завод. На 1913 р. валова продукція харчової промисловості становила 83% від усієї валової продукції підприємств, решта припадала на долю хімічної, деревообробної, металообробної й легкої галузей промисловості. У зв'язку з розгортанням будівництва у Вінниці виникло кілька нових цегельно-черепичних заводів, а також йшла розробка гранітних кар'єрів на берегах Південного Бугу.
Одним з найбільших підприємств був чавуноливарний механічний завод "Молот" Львовича, збудований в 1880 р. В 1899 р. німецькі підприємці заснували у місті насіннєвий завод і організували товариство "Раббетге і Гізеке". Завод постачав у маєтки подільських поміщиків високоякісний насіннєвий матеріал для цукрової промисловості. У червні 1910 р. у Вінниці виникло акціонерне товариство, яке приступило до будівництва суперфосфатного заводу.
Але найбільшого розвитку набула у Вінниці дрібна торгівля: в місті переважали дрібні крамарі з річним оборотом від 300 до 500 крб. Ремісники збували свої вироби на базарах. На початку ХХ ст. своїм зростанням місто завдячувало ще й тому, що сюди після початку першої світової війни, у зв'язку з наближенням фронту до Кам'янця-Подільського, фактично був перенесений губернський центр.
Економічне піднесення Вінниці спричинило розбудову міста і його комунікацій. Управління містом здійснювала міська дума та її виконавчий орган - міська управа. Одразу після реформи 1861 р. Вінниця була невеличким повітовим містечком з населенням близько 11 000 чоловік, але вже в 1909 р. - 46 705 чоловік.
Бесплатно скачать реферат "Вінниця на рубежі 19-20 ст.." в полном объеме