Курсовая: Тіньовий сектор економіки України



На протязі сторіч всі країни світу ведуть нескінченну боротьбу з тіньовою економікою. Її вивчають, з нею домовляються, умовляючи вийти на світ, з нею борються. І все ж вона існує. Як суспільне явище тіньова економіка притаманна усім країнам незалежно від моделі та рівня соціально-економічного розвитку. Практика засвідчує, що доки існуватиме державна форма організації суспільного життя, а держава у той чи інший правовий спосіб впливатиме на економічний розвиток шляхом реалізації бюджетної, податкової, грошово-кредитної, валютної політики тощо, доти зберігатиметься й тіньова економіка. Суттєво може змінюватися лише її питома вага, роль, яку вона відіграє у суспільному житті, а також механізм її взаємодії з легальною економікою.
Треба зауважити, що різке зростання інтересу до проблеми тіньової економіки збігається, як правило, в часі з кризовими тенденціями або затяжним економічним спадом у ряді країн, у тому числі й економічно розвинених.
У наукових колах розвинутих країн вже в 70-х роках почала домінувати думка, що тіньова економіка не тільки складає помітну частину всієї економічної діяльності, але і продовжує неухильно зростати. У зв’язку з цим, з початку 80-х років парламентами і урядами деяких країн були створені спеціальні робочі групи по вивченню тіньової економіки. Такі групи функціонують в Австрії, Англії, Голландії, Португалії, США, Франції, Швеції та в інших країнах. Вони вивчають сфери існування, діяльності, розміри і тенденції розвитку тіньової економіки.
Тіньова економіка в Україні - це не відокремлене явище, а результат системної кризи економіки. При переході від соціалістичних форм організації економіки до ринкових відбулася реструктуризація тіньового сектора економіки, відбувся його масштабний розвиток і його пристосування до нових умов соціального існування. Тіньова економіка в Україні має суттєве поширення у всіх сферах економічної діяльності. Найбільш корумпованими виявилися установи та організації Державтоінспекції, митниці, міліції та податкової інспекції.
Тіньова економіка у поєднанні з організованою злочинністю та корупцією становлять загрозу для економічної та національної безпеки держави.
Ситуація, що склалася на цей час в Україні внаслідок масштабно-вибухового поширення такого явища, як тіньова економіка, потребує глибоких і комплексних наукових досліджень цього найбільш своєрідного феномена перехідної (і не тільки перехідної) економіки.
Проте, наукові дослідження тіньової економіки пов’язані з чималими труднощами як теоретичного, так і практичного характеру. Це пояснюється тим, що тіньова економіка являє собою значно складніший об’єкт дослідження, ніж економіка офіційна.
Вагомою проблемою, що ускладнює дослідження тіньової економіки, є суттєва нестача, а нерідко і повна відсутність необхідних інформаційно-статистичних даних. Дослідженням перешкоджає або кон’юнктурне відомче приховування необхідної наявної інформації, або фактична неможливість застосування загальноприйнятих підходів до предметного дослідження суб’єктів і об’єктів системи тіньових економічних відношень та характерних особливостей функціонування внутрішніх структур і складових механізмів зазначеного економічного укладу.
У зв’язку з таким тяжким економічним становищем нашої країни, метою нашої роботи буде вивчення поняття тіньової економіки; на підставі яких чинників вона набула форми великомасштабного всепроникаючого явища? Які причини, закономірності, форми проникнення у всі сфери організаційно-управлінського і суспільно-економічного життя? Наслідки діяльності тіньового сектору, а також розробка спеціальної програми на питання про те, що? і як? робити українському правлінню, щоб сонце економічного благополуччя засяяло над просторами вітчизни, розганяючи тінь.

Список использованной литературы:


1. Бабанина Н., Вовченко А. Тень, закрывающая солнце.//Бизнес. – 2003. – №22. – С.36-46.
2. Бородюк В. та ін. Оцінка стану тіньової економіки України та методи розрахунків її обсягів. – К., 1997.
3. Бородюк В., Турчинов А., Приходько Т. Оценка масштабов теневой экономики и её влияние на динамику макроэкономических показателей.//Экономика Украины – 1996 – №11.– С. 4-16.
4. Варналій З. С. – Тіньова економічна діяльність підприємницьких структур: суть, оцінка масштабів та шляхів її легалізації. – К., 1998. – С. 26-32.
5. Головач В. Аудит: теневая економика.// Деловая Украина. – 1996. – №43
6. Зубанин В. Вторая эк.// Общество и экономика. – 1995. – №3. – . 24-28.
7. Мандибура В.О. Тіньова економіка України та напрями законодавчої стратегії її обмеження. – К., 1998.
8. Попович В.М. Тіньова економіка. – К., 1998.
9. Проект “Тіньова економіка: соціальні проблеми неофіційної економічної діяльності в Україні”. – К., 2000. – С. 12.
10. Теневая экономика: опыт криминологического исследования. – Луганск, 1997. – С. 113-123.
11. Яковлев А.М. Экономическая преступность: закон и жизнь. – М., 1990 Бесплатно скачать реферат "Тіньовий сектор економіки України" в полном объеме