Реферат: Сучасна західна філософія
Під некласичної філософією прийнято розуміти сукупність розрізнених філософських течій, що виникли в Західній Європі в XIX в. поза межами німецької класичної філософії.
Остання, однак, має саме пряме відношення до виникнення цих течій, бо вона самим фактом своєї присутності та впливу на уми сучасників, стимулювала критичне ставлення до себе і прагнення її подолання.
Починаючи з епохи Відродження та Нового часу і аж до середини XIX в. в Західній Європі складалася і міцнішала традиція раціональної філософії, що знайшла своє остаточне оформлення у філософських системах представників німецької класичної філософії, насамперед І. Канта і Г. Гегеля.
Реальна історія XVIII і XIX в., однак, не затребувала цю філософію: вознесений на вершину людських цінностей розум виявився безсилим як пояснити, так і запобігти дисгармонію і хаос, які стали змістом суспільного життя.
Разом з крахом Наполеоновской Франції на початку XIX ст. були осоромлені високі ідеали епохи Просвітництва (розуму); в 30 - 40 - ті р. р. в Німеччині і Франції різко загострилася класова боротьба, що позначила непримиренні позиції в суспільстві. Цей розкол поглибився до кінця XIX ст. і вилився в спробу докорінної перебудови самих основ економічного і суспільного життя (Паризька Комуна в 1871 р.). Франко-Прусська війна 1870 - 1871р. м. винесла свій вирок духовних цінностей епохи розуму. Прогресистські ілюзії щодо майбутнього золотого століття були розвіяні.
Іншим фактором, відтіснивши німецьку класичну філософію, стала революція в природознавстві і промислова революція. Тріумф хімії, створення теорії збереження енергії, відкриття Фарадеєм електромагнітної індукції, Ампером - теорії магнетизму; до кінця XIX ст. відкриття радіоактивності, рентгенівських променів та ін не могли залишитися непоміченими суспільною свідомістю. Все це відбувалося на тлі інтенсивного застосування знань для модернізації виробництва і технічних новацій.
Світ змінювався на очах: перша залізниця, перший автомобіль, перші досліди повітроплавання, електричний телеграф і електрична лампочка, потім - телефон, радіозв'язок і багато іншого.
Техніка агресивно вторгалася в духовне життя, завойовуючи в ній провідні позиції. Європеєць виявився залученим в цей процес; наука і техніка ставали більш цінною філософією, бо їх використання обіцяло нові блага.
Інша її загальна риса плюралізм (множинність) концепцій , ідей, підходів, течій, своєрідна різноголосся серед філософів. Сенс того, що відбувається можна усвідомити тільки в тому випадку, якщо чути всіх разом, а не окремо кожного з них.
Некласична філософія знаменувала собою більшу увагу до людини, спробу побачити його у всій складності його багатогранної натури. У цьому полягає її гуманістичний зміст.
Бесплатно скачать реферат "Сучасна західна філософія" в полном объеме