Реферат: Аналіз економічного розвитку Індії
Індія – неймовірна країна з стародавньою культурою, одна з найдавніших світових цивілізацій, друга за чисельністю населення країна світу.
Економічний стан країни суперечливий. З одного боку, Індія –одна з найбагатших країн світу по запасах корисних копалин.
Там є вугілля (четверта частина розвіданих світових запасів), залізо, марганець, боксити, золото, нафта, газ. З іншого боку – бідність. Навіть при економічному зростанні країни люди залишаються на межі виживання, майже 2/3 бідного населення планети проживає в Індії.
Індійські вчені – одні з найавторитетнішиху світі, країна володіє власною ядерною зброєю і є космічною державою. Країна самостійно виробляє ракети і програмне забезпечення (місто Бангалор – один з найбільших у світі центрів по експорту програмного забезпечення). На території країни розташовані дослідницькі центри найбільших світових ТНК (наприклад, центр компанії Daimler-Chrysler).
Також, після проведення економічних реформ, економіка Індії все більше і більше інтегрується з світовою економікою. Величезний і постійно зростаючий ринок, розвиток інфраструктури, складний фінансовий сектор, пільги, стійкість держави і хороша економічна перспектива робить Індію привабливою для інвестицій.
І разом з тим, Індія є аграрно-індустріальною країною, сільськогосподарські угіддя складають 55% території Індії. Трохи більше половини робочої сили зайняте у сільському господарстві, але сектор послуг – основне джерело економічного зростання. Він становить більше половини ВВП Індії, а зайнята в ньому тільки одна третина робочої сили.
Наразі, Індія знаходиться на шляху розвитку до економіки відкритого ринку, країна має всі шанси для того, щоб здобути першість та стати лідером світової економіки. Саме тому, дослідження економіки Індії є актуальним та необхідним для визначення її позиції на світовому ринку.
Метою роботи є визначення економічного розвитку Індії та ступеня участі країни в міжнародних економічних відносинах.
Предметом дослідження є основні макроекономічні показники держави та світу. Об’єктом – Республіка Індія.
Для виконання роботи будуть використовуватись наступні методи: системногопідходу, статистичного та теоретичного аналізу, порівняння та інші.
Сучасна Індія – країна з однією з найбільш динамічних економік у світі.За роки незалежного розвитку Індія пройшла шлях від відсталої аграрної країни, яка ледве забезпечувала внутрішні потреби в продовольстві, до сучасної аграрно-індустріальної, з розвинутими промисловістю, торгівлею і товарно-грошовими відносинами.
На протязі останніх десятьох років (2003-2012 рр.) населення країни збільшилось на 142899970 осіб або на 13,06%,при чому безробіття в країні за останній рік становило 9,9%.
ВВП Індії за 10 роківзбільшилось у 3 рази, а ВВП на душу населення– у 2 рази. Але це не дало змогу Індії стати розвинутою країною чи значно покращити життя населення. Наразі, Індіязалишаєтьсякраїною, щорозвивається та з доходом нижчесереднього (1489,24 дол./особу). ЧасткаІндії у світовому ВВП становить 5,67%.
Структура ВВП за доданою вартістю виглядає так: на сільське господарство припадає 17,39%, на промисловість – 25,75%, на послуги – 56,86%. За витратами ВВП розподіляється так: урядові – 11,84%, споживчі – 60,25%, торгівельне сальдо – (7,71%), валовіінвестиції – 35,62%.
Зовнішня торгівля країни з кожним роком збільшується, торгівельний оборот за 10 років зріс більше ніж у 5 разів.Частка Індії у світовихекспорті та імпортіневпиннозростає і вжедосягла 2-х відсотків.Але торгівельне сальдо Індії залишається від’ємним і становить 141,96 млрд. дол.
Основними товарами експорту-імпорту Індії в основному є: дорогоцінне каміння, нафтопродукти та хімікати. Головними партнерами з торгівлі залишаються США, Китай та ОАЕ.
Всі інвестиції в країні значно зросли протягом останніх 10 років, частка інвестицій у ВВП з 26,1% збільшилась до 35,62%. Зовнішній борг Індії на 2012 р. становить 345,5 млрд. дол., що становить 19,7% ВВП. За 10 років він виріс на 240,59 млрд. дол. або у 3 рази, але при цьому частка боргу в ВВП суттєво не змінилася (тримається на рівні 20%).
Бюджет Індії за впродовж 10 років завжди був дефіцитним. У 2012 р. частка дефіциту бюджету у ВВП сягнула 5,95%, що є найбільшим значенням за 10 років.
Золотовалютний резерв Індії становить 300,43 млрд. дол., порівняно з 2003 р. резерв зріс у 3 рази.
Інфляція країни дорівнює 9,31%, що впливає на розвиток макроекономічних процесів. Цей показник є високим і свідчить про певні проблеми в економіці.
Загалом, аналіз основних показників Індії впродовж 2003-2012 рр. свідчить про те, що економіка країни значно розширилась і з кожним роком продовжує розвиватися та зростати. За останніми даними (2013 р. = список МВФ) Індія займає 11 місце у світі за показником ВВП номінальний = 1758,216 млрд. дол.
Гальмують розвиток країни певні економічні, соціальні та політичні проблеми, такі як:
- невирішеність проблеми кордонів з Пакистаном та Китаєм;
- ядерне протистояння з Пакистаном;
- стрімке зростання населення;
- панування патріархальних відносин на селі;
- сепаратистські рухи (Джамму і Кашмір, Західна Бенгалія, Тамілнад, Пенджаб);
- забезпечення стабільності економічного зростання;
- незадоволеність населення заробітною платою та соціальним забезпеченням;
- національно-релігійна ворожнеча всередині країни;
- проблема каст;
- міграція робочої сили, «витік мізків».
Всі ці проблеми потребують найскорішого вирішення адже Індія являє собою величезний і дуже перспективний ринок для світових експортерів, а ці проблеми (особливо Кашмірська проблема) значно впливають на стосунки між Індією та іншими країнами світу.
Пріоритетними завданнями Індії на сучасному етапі є:
- досягнення стійкого щорічного зростання економіки на рівні 10%;
- збільшення частки Індії в міжнародній торгівлі до 5% до 2020 р.;
- забезпечення припливу прямих іноземних інвестицій в обсязі не менше 35 млрд. дол. США в рік;
- вирішення конфлікту з Пакистаном;
- зменшення інфляції до 3-4%;
- вирішення на законодавчому рівні релігійних та культурних проблем.
Індія – країна, яка має все для створення великої могутньої держави і може стати лідером економіки у світі, витиснувши США. Вона вже проводить багатосторонню зовнішньоекономічну політику, входить у різні інтеграційні угруповання, що дає їй змогу представляти свої інтереси на міжнародній арені.
Бесплатно скачать реферат "Аналіз економічного розвитку Індії" в полном объеме