Реферат: Міфологічні теорії кінця ХІХ - XXI століть: нові підходи до міфу Е. Тайлора, Дж. Дж.Фрезера, К. Г. Юнга
Друга половина XIX в у релігієзнавстві пройшла під гаслом безумовного домінування так званої анімістичної теорії походження релігії, чому немало сприяли блискуче написані і енциклопедично викладені праці її засновника - англійського антрополога Едуарда Барнета Тайлора (1832-1917).
Ключовим поняттям своєї версії походження релігії англійський дослідник зробив термін «аніма» (від лат. Anima, animus - душа, дух), що й дало назву його теорії в цілому.
Саме анімізм (віру в наявність душі як у людини, так і у неживих предметів) Тайлор вважає вихідної стадією формування релігії, з якої згодом розвинулися інші, більш складні форми.
У своїй роботі «Первісна культура» він фіксує дві передумови, з яких він виходить при розгляді питання зародження релігії:
1) релігійні вчення і обряди розглядаються як частини релігійних систем породжених виключно людською свідомістю, без втручання надприродних сил, - раціональна постановка питання про релігію;
2) розгляду підлягають подібності та відмінності традиційних релігій з релігіями цивілізованих суспільств - компартивістський ( порівняльний ) аналіз релігії.
Виходячи з цих основоположних пунктів і детально проаналізувавши рясний матеріал, представлений міфами народів Азії, Європи ,Африки та Америки, Тайлор приходить до висновку, що первісна людина прагнула раціонально пояснити ті феномени, з якими вона стикається у своєму повсякденному житті. В першу чергу це смерть і сон.
Спостереження сновидінь без відповідного переміщення тіла в просторі призвело до припущення того, що поряд з фізичною оболонкою існує і оболонка духовна - душа, яка пов'язана зі своїм матеріальним носієм не надто міцно. Принаймні, вона може відриватися від тіла - або тимчасово (під час сновидінь), або назавжди (остаточне відділення душі від тіла і є смертю).
«Золота гілка» - одне з найбільш відомих досліджень англійського антрополога, культуролога, історика первісної культури та релігії Дж. Фрезера ( 1854-1941 ). У «3. г .» проаналізований, узагальнений і проінтерпретований величезний культурно - історичний матеріал, свідоцтва та приватні повідомлення місіонерів і етнографів, що працювали у різних куточках Землі.
Перше видання багатотомного дослідження Фрезера було опубліковане в 1890, а повне, 12- томне видання - у 1907-1915. Перший, скорочений російський переклад вийшов у 1928-1931 у 4- х томах.
У «3. г.» показано, що магія, релігія і наука є послідовними етапами розвитку людського світогляду. Магія - це дії людей, засновані на «неправильному міркуванні» і які намагаються керувати подіями та явищами.
4 Релігія постає як звернення людей до допомоги духів, які продукувалися їх уявою з метою керуючого впливу на події та явища навколишнього світу. Наука, за Фрезером, - це пізнання світу на підставі логіки та фактів з метою впливу на нього.
Він класифікував магію за видами залежно від того, який тип логічного зв'язку замінює в ній причинний зв'язок. До основних видів магії він відносив дії, що реалізуються на основі відносин подібності, суміжності, частини і цілого, назви і предмета та ін.
На базі асоціативних принципів просторової і тимчасової суміжності, схожості і відмінності Фрезер розробив концепцію «симпатичної магії », згідно з якою магічні сили спрямовані і впливають не на реальну людину або предмет, а на персонажів міфу, на божественні сили природного світу. Ритуали (обряди) такого роду магії невіддільні від міфу.
Міф, за Фрезером, виявляється розумовою та вербальною формою вираження магічних дій. Він був переконаний, що міфи і магічні ритуали мали не менш практичне, господарське значення, ніж всі інші дії людей первісної культури.
У 20-му столітті виникла «неоміфологічна» теорія, в основі якої лежить вчення швейцарського психолога К. Юнга про «архетипи » - продукти «безособистісної колективної несвідомої» творчості первісної людини, що володіють демонічною або магічною природою. За Юнгом, «добре відомий вислів архетипу є міф і казка ... тут він виступає у специфічно викарбуваній формі».
«Неоміфологи» зводять фольклорні образи, а також сюжети і образи нової літератури до символічно переосмислених «архетипів» найдавніших міфів, а міфологію вважають поясненням магічного обряду і ототожнюють її з релігією. Найвідоміші представники «неоміфологізма» у фольклористиці: французи Ж.Дюмезіль і Ш.Отран , англієць Ф. Реглан , голландець Ян де Фріс, американці Р.Карпентер і Дж.Кемпбелл та ін.
Список использованной литературы:
1. Фрезер Дж. Дж. Золотая ветвь: Исследование магии и религии. -М.:Политиздат, 1980.
2. Тайлор Э. Первобытная культура. М.: Изд-во полит.лит., 1987.
3. Юнг К.Об архетипах коллективного бессознательного. М.: Директ-Медиа, 2007.
4. В.М. Наидыш. Мифология учебное пособие - М. КНОРУС, 2010
Бесплатно скачать реферат "Міфологічні теорії кінця ХІХ - XXI століть: нові підходи до міфу Е. Тайлора, Дж. Дж.Фрезера, К. Г. Юнга" в полном объеме