Образ романтичної й мужньої жінки в оповіданні Коцюбинського "Дорогою ціною"
Соломія — мужня, вольова й ніжна жінка. Вона щиро кохає Остапа і є його вірною подругою, заради коханого «не пожалувала кіс своїх», «вбралась у чоловічі штани та ладна була мандрувати» хоч на край світу. її мужність і воля набувають величезного вияву, коли разом з Остапом вона перебуває у плавнях. Незвичайну енергію виявляє жінка, коли перев’язує рану Остапові, волочить його з плавнів, дбає про його одужання. Пейзажні картини, використані автором, розкривають складність і трудність обставин, у яких доводилося Соломії боротися за життя Остапа, а відтак — за волю.
Вольовий характер сильної жінки, коли вона відчула, що може не знайти тяжко пораненого Остапа, передається простими реченнями (або складносурядними) з багатьма дієсловами: «Соломія знесилилась і впала. їй стало душно. Піт краплями стікав по виду, груди важко дихали і очі блищали, як у звіра, що попався у лабети». У малюнках природи письменник здебільшого використовує чорні й червоні барви: чорні — при зображенні мороку, осінньої ночі, червоні — в картинах пожежі.
Обидва кольори співзвучні переживанням Соломії. «Та ще коли б вона (Соломія) хоч могла бачити його рану, обличчя — їй, здається, не так би важко було. А то ся пітьма, сей чорний, клятий морок. Він оточав її з усіх сторін, слався перед очима, висів над головою, заповзав під шкіру, виповняв її всю та гнітив очі…».
У всіх своїх вчинках Соломія діє свідомо, розсудливо. В боротьбі за волю вона поборює найтяжчі злигодні. Нею керує жадоба до життя без пана й економа. Заради врятування Остапа відважна, наполеглива жінка йде на самопожертву — вона гине в дунайських хвилях. Нерівну, але відважну боротьбу Соломії з стихією води, її жагу до життя письменник передає короткими уривчастими реченнями: «…Усі сили добути… усю теплу кров, …усю волю… Ось ближче до берега… Ось берег видно… а там гарно, там сонце сяє; там небо, там небо синє, там радість, життя…»
Після прочитання оповідання уже впродовж двох місяців я перебуваю в стані збудження. Визнаю, що це мій улюблений твір, а образи сильних людей — Остапа та Соломії — залишаться зі мною на все життя. Погоджуюся з думкою письменниці Наталі Кобринської, що Соломія — «то джерело під час спеки, то завдаток типу жінок, що вміють боронити себе».
|
Відгуки користувачів: Образ романтичної й мужньої жінки в оповіданні Коцюбинського "Дорогою ціною" - Коцюбинський Михайло
Ніхто з нас не міг би уявити , що пережили Сломія та Остап) А завдяки такому письменнику , як Михайло Коцюбиньский ми можемо зрозуміти , які були люди у ті часи і які випробовуння їх чекали на кожному кроці! Дякуємо вам)
Дуже дякую за цей твір , має дуже великий зміст , а також проникливий до дрібниць ! Завдяки цим дрібницям ми смогли побачити , на що була здатна Соломія))
Да пж не пишіть цьгого бо я вже написав це до учнів 4-В класу ТУГ ім і франка
Твір ужас який класний мені сподобався, а вот вчительці незнаю чи сподобається
Додати коментар | ↑ на початок |