01 грудня 2024 рік - цей день в історії
1822 — На сцені вперше виступив Ференц Ліст, в майбутньому – відомий австрійський композитор. На час першого виступу йому було 11 років.
1835 — Вийшов тираж першої збірки казок Ганса Крістіана Андерсена.
1863 — На засіданні представників футбольних команд Англії прийнято рішення заборонити футболістам держати на полі м’яч у руках.
1878 — У Білому Домі встановлено перший телефон.
1887 — Поява Шерлока Холмса - на сторінках повісті англійського письменника Артура Конан-Дойля «Етюд у багряних тонах» вперше з'явився цей детектив.
1891 — Американець Джеймс Нейсміт вигадав нову спортивну гру - баскетбол.
1913 — На заводах Форда (США) почав працювати перший конвеєр. Потужності заводу випускали з конвеєра по одному автомобілю кожні 2,5 години
1913 — Відкрито метрополітен у столиці Аргентини - Буенос-Айресі.
1918 — Створена Югославія шляхом проголошення Королівства сербів, хорватів і словенців.
1934 — У Ленінграді комуніст Ніколаєв застрелив лідера місцевої комуністичної організації Сергія Кірова. Сталін використав цей злочин для організації в СPСР «великого терору» (тільки в Україні в грудні 1934 року розстріляли 28 осіб, в тому числі відомих діячів).
1955 — Початок руху проти расової сегрегації в США. В місті Монтґомері негритянка Роза Паркс відмовилась поступитися місцем білому чоловіку в автобусі, за що була заарештована поліцією. Внаслідок масових акцій протесту Верховний Суд США через рік скасував закон про сегрегацію в міському транспорті. Це перша перемога Мартіна Лютера Кінга і його руху за ненасильницьке відстоювання громадянських прав.
1956 — Початок кубинської революції: Фідель Кастро із своїми прибічниками таємно повернувся з еміграції на Кубу.
1958 — Проголошення Центральноафриканської Республіки (раніше це була французька колонія Убанґі-Шарі).
1959 — 12 провідних країн світу підписали у Вашингтоні договір про мирне наукове використання Антарктиди.
1981 — Запуск третього енергоблоку на Чорнобильській АЕС. Його потужність сягала 1 млн кВт.
1988 — У Пакистані Беназір Бхутто стала першою жінкою прем'єр-міністром у мусульманській країні.
1990 — Під дном протоки Ла-Манш зустрілися британські та французькі будівельники, які з двох кінців прокладали перший в історії підземний тунель через цю протоку між Британією та Францією.
1991 — Більше 90 % відсотків з 32-х мільйонів громадян України, що 1 грудня 1991 року взяли участь у Всеукраїнському референдумі, висловилось за незалежність своєї країни. Одночасно з референдумом проводились і вибори Президента, на яких перемогу здобув Леонід Кравчук.
1994 — Андрій Шевченко у матчі проти дніпропетровського ФК «Дніпро» забив свій перший гол в складі київського «Динамо».
01 грудня 2024 рік - народились:
1595 — Народився Богдан Хмельницький, гетьман України. Точної дати його народження немає, 1 грудня – одна із гіпотез. Традиційний рік народження козацького гетьмана —
1595 — вирахувано за відомостями венеціанського посла Нікколо Сагредо, який у 1649 році писав у своєму рапорті до венеціанської сенйорії, що Хмельницькому 54 роки.
1761 — Марі Тюссо, скульптор, засновниця відомого музею воскових фігур Мадам Тюссо в Лондоні.
1792 — Микола Лобачевський, відомий російський математик, творець неєвклідова геометрія, діяч університетської освіти та народної просвіти. Один з багатьох відомих англійських математиків Вільям Кліффорд назвав Лобачевського «Коперником геометрії»
1864 — Карстен Борхгревінк, норвезький мореплавець, в 1895 році першим в історії висадився на берег Антарктиди і організував там перше зимування.
1886 — Рекс Стаут, американський письменник, автор детективних романів, творець циклу романів про Ніро Вульфа.
1894 — Головінський Юліан, військовий i політичний діяч, організатор законспірованої «Летючої Бригади» націоналістів.
1896 — Георгій Жуков, радянський полководець і державний діяч, Маршал Радянського Союзу, Чотириразовий Герой Радянського Союзу, кавалер ордену Перемоги, один із найвідоміших війскових командувачів Другої Світової війни.
1918 — Платон Майборода, український композитор, автор пісень «Білі каштани», «Пісня про рушник», музики до кінофільмів.
1933 — Вульфенсон Джеймс, американський фінансист, глава Світового банку до травня 2005 р.
1935 — Вуді Аллен ( справжнє прізвище та ім’я - Аллан Стюарт Кьонігсберг), американський актор, кінорежисер і сценарист, володар трьох «Оскарів» за фільми «Любов і смерть», «Манхеттен», «Інша жінка».