Реферат: Берлінська стіна


Рубрика: Всесвітня історія
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 10 кБ

Скачати реферат

Зміни в країнах Східної Європи у 80-х роках дали поштовх до втечі громадян НДР до ФРН. Громадяни НДР використовували для цього відкритість кордону між Угорщиною й Австрією. Перебудова в СРСР викликала в керівництва НДР майже відкрите невдоволення: воно прагнуло зробити все, аби зменшити її вплив. Але серед широкого загалу населення вона викликала підтримку. Приїзд М.Горбачова у жовтні 1989 року на святкування 40-річчя НДР призвело до розгортання масового руху за оновлення. Придушити ці виступи силою було неможливо.
11 жовтня керівництво СЄПН (Соціалістична Єдина Партія Німеччини) звернулося до населення з пропозицією провести референдум про майбутнє соціалізму на німецькій землі.
18 жовтня Хонеккер подав у відставку. Це стало сигналом до розгортання масових демонстрацій, утворення нових політичних партій. Всім громадянам було надано право вільного виїзду з країни. Далі події розгортались з небаченою швидкістю. 4 листопада 1989 року у Берліні відбулась 500-тисячна демонстрація. 7 листопада у відставку пішов уряд, а 8 листопада керівництво партії на чолі з Е.Кренцем. 9 листопада було зруйновано Берлінську стіну.
13 листопад було створено новий уряд на чолі з Хансом Модровим. 2 грудня з конституції було вилучено статтю про провідну роль робітничого класу і його партії в житті суспільства. Увесь склад ЦК СЄПН подав у відставку, а Хонеккер та інші колишні керівники виключені з СЄПН, яку було перейменовано у Партію Демократичного соціалізму.
У березні 1990 року в країні відбулися перші вільні вибори. НДР отримала шанс розвиватися по демократичному шляху.
У грудні 1989 року було піднято питання про об’єднання двої Німеччин. Почалися пошуки формули об’єднання.
Спочатку керівництво НДР вважало, що цей процес буде тривалим. Але вибори 1990 року дали перемогу ХДС, яка виступала за негайне об’єднання Німеччини на основі закріпленої у конституції ФРН схеми входження земель на сході у федерацію. Уояд, сформований лідером ХДС Лотаром де Мез’єром приступив до реалізації цього процесу.
1 червня були у НДР були введені західнонімецькі гроші (дойчмарки). 31 серпня проведено вибори і відновлено 6 земель на території НДР.
У лютому 1990 року між державами-переможцями у Другій світовій війні – СРСР, США, Великобританією та Францією – і двома німецькими державами була досягнута домовленість про створення переговорного механізму “2+4”. У результаті переговорів, які велись протягом семи місяців, було вироблено документ, що містив рішення з усього комплексу зовнішнів аспектів німецької єдності. 12 вересня 1990 року у Москві міністри закордонних справ 6-ти держав підписали Договір про остаточне врегулювання щодо Німеччини.
Договір встановлював, що зовнішними кордонами об’єднаної Німеччини є кордони НДР і ФРН, і підтвердив остаточний характер цих кордонів як суттєву складову частину світового порядку у Європі. Сторони визнали, що об’єднана Німеччина не має ніяких територіальних претензій до інших держав і не висуватиме таких претензій у майбутньому. У конституції об’єднаної Німеччини не повинно бути будь-яких положень, що суперечили б цим принципам.
З об’єднанням Німеччини були вичерпані права і відповідальність чотирьох держав щодо Берліна та Німеччини в цілому. Уряди СРСР, США, Великобританії та Франції заявили про припинення дії чотиристоронніх угод воєнного і повоєнного часу щодо Німеччини та розпуск відповідних органів. Об’єднана Німеччина здобула цілковитий державний суверенітет у своїх внутрішніх та зовнішніх справах.
Останньою віхою "холодної війни" вважають демонтаж Берлінської стіни. Тобто можна говорити про її підсумки. Але це, мабуть, саме важче. Напевно, підсумки "холодної війни" підведе історія, її щирі результати будуть видні через десятиліття.
Вона ще стоїть і має залишитись стояти як пам’ятник: розписана сотнею художників із усього світла кілометрова "галерея-стіна" напроти східноберлінського Центрального вокзалу. Але різномовні вуличні торговці в Бранденбурзьких воріт, узимку 1989-90 року пропонували різнобарвні уламки цього спірного спорудження Європи туристам по немислимим цінам, зараз із трудом знаходять збут для свого товару. До падіння берлінської стіни давно встигли звикнути. У минуле відійшли присвячені йому ейфоричні свята.
Повсякденність перетворилася в жорстоку реальність, особливо в східній частині знову єдиного міста. Обличчя цього міста відверто псують рани, нанесені "сорокалітньою безгосподарністю" у таких областях, як архітектура чи житлове будівництво.

Безкоштовно скачати реферат "Берлінська стіна" в повному обсязі