Реферат: Видатні вчені Стародавнього Риму


Рубрика: Історичні особистості
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 16 кБ

Скачати реферат

Очевидно, Лукрецій знаходив навчання Епікура як таке цікавим і привабливої і вірив, що його істинність може бути доведена. Однак у ліричних відступах, а також у вступах і висновках окремих книг Лукрецій дає зрозуміти, що він цінує це фізичне навчання ще і як надійна підстава морального навчання, відповідно до якого добре лише те, що здається «гарним» почуттям (тобто приємно для них). Однак Лукрецій не починає ніяких спроб розв'язати моральних проблеми. Будучи епікурейцем, Лукрецій не мав потребу в таких абстракціях, як платонівська «ідея блага» чи «борг» стоїків. Люди представляються поету жорстокими, жадібними, нездатними насолоджуватися радостями життя, і він шкодує про їхнє неуцтво. Лукрецій зберіг загострену чутливість до людського страждання, він співчуває навіть корові, що позбавилася теляти (II 352–366). Лукрецій вірив, що, як тільки люди позбудуться від неуцтва і породжуваних їм безглуздих страхів і марних бажань, природженої їм доброти і здатності до співчуття (порівн. V 1019–1023) виявиться досить для того, щоб стримати властивий їм егоїзм, що зробить їх здатними вкушати «життя, гідну богів» (III 322).
Те деяке, що нам відомо з ранньої літератури епікуреїзму, не дозволяє судити про ступінь оригінальності Лукреція як мислителя. Сам він анітрошки не претендував на це звання, заявляючи, що його ціль – пояснити співгромадянам «загадкові відкриття греків» (I 136). Своє рішення писати у віршах Лукрецій виправдує надією, що мед Муз зробить ліки солодшими (I 945–947). При цьому зразком Лукрецию могла послужити поема Про природу сицилийского грека Емпедокла (ок. 450 до н.е.), про яке він відзивається з замилуванням (I 729–733). Деякі розділи поеми, у тому числі похмурий фінал, що восходит до опису афінської епідемії 429 до н.е. у Фукідіда, можуть бути з усією визначеністю простежені аж до своїх грецьких прототипів. В інших випадках згадування таких недавніх винаходів, як водяний чи млин театральна завіса, дозволяють припустити, що тут Лукрецій ґрунтувався на власному досвіді. Про найбільш цікаві місця поеми, наприклад про зображення «примітивної людини» у V книзі, можна сказати, що на них стоїть печатка генія. Окремі ідеї Лукреція можна вважати запозиченнями.
Твердження Лукреція, що він є першопрохідником в області латинського віршування (I 926–930), здається цілком виправданим. В епічного поета Еннія (239–169 до н.е., порівн. I 117–119) він запозичає деякі архаїчні обороти мови і традиційну фразеологію героїчної поезії. Лексикою і технікою Лукрецій почасти зобов'язаний і Явищам Арата (у перекладі Цицерона), можливо, були в нього й інші зразки, про які нам нічого не відомо. Деякі з найбільш уживаних термінів Лукреція, такі, як primordia rerum (першооснови речей) замість «атомів» Епікура чи sensiferi motus (доставляющие відчуття руху), так і не ввійшли в число общеупотребимих. Античні коментатори визнавали вплив Лукреція на Вергілія, однак прийнята Вергілієм схема гекзаметра виключала багато типові для Лукреція малюнки вірша, а пізніші поети античності, хоча і виражали замилування Лукрецием, як це робили Овидий (43 до н.е.–17 н.е.) і Стацій (ок. 45–96 н.е.), як зразок незмінно обирали Вергілія. Деякі метричні і фонетичні ефекти Лукреція, наприклад рядок horrida contremuere sub altis aetheris oris (III 835), своєю витонченою алітерацією і точною відповідністю метричного і звичайного наголосу передбачають середньовічні явища в поезії. Це подібність, однак, зв'язано з пожвавленням у більш пізній поезії народної тенденції, на час заглушеною класичною традицією. Свідомого наслідування тут бути не могло, оскільки в Середні століття Лукрецій не тільки не користався впливом, але був просто невідомий.
Християнські автори, наприклад Лактанцій (біля 325), користалися випадами Лукреція в боротьбі проти язичеських марновірств. Однак позитивне навчання Епікура представлялося всякому розуму, сформованому ортодоксальною теологією, не просто блюзнірським, але незбагненним у своїй перекрученості. Лукрецій як поет був заново відкритий Відродженням (перше друковане видання його поеми вийшло ок. 1473), коли в нього знайшлося багато шанувальників і наслідувачів. Але репутація мислителя стала затверджуватися за Лукрецием тільки із середини 17 в., коли Пьер Гассенди (1592–1655) приступив до серйозного вивчення епікурейської філософії, а праці Галилея, Бекона і Декарта підготували розум людей до нового способу сприйняття «природи».
Тим часом поему Про природу продовжували читати і любити; поза всяким сумнівом, вона вплинула на Ґете і Вольтера, її вплив очевидний у всій сучасній європейській літературі (мабуть, особливо в англійської – від Е.Спенсера до А.Е.Хаусмана). Однак більшість читачів, які захоплювалися Лукрецієм як поетом, ні в що не ставили – як дитячу і безглузду – його фізику і люто відкидали його релігійне і моральне навчання, причому зовсім не з одного святенництва. Навіть Г.Дж.Манро в передмові до свого видання поеми (1864), визнаючи, що «для Лукреція істинність його філософії стояла на чолі кута», усе-таки зауважує: «Для нас, однак, чи істинність хибність його системи значить надзвичайно мало, вона цікавить нас лише остільки, оскільки виявляється... лише інструментом для вираження крас його мови і добірності поетичних представлень». Лише на зорі 20 в. з'явилася можливість розглядати поезію, науку і філософію Лукреція як єдине ціле. У 1900 У.Г.Меллок переклав на англійський витяги з Лукреція (Лукрецій про життя і смерть). У 1918 у книзі Г.Вудза Про природу речей була почата спроба показати, що навчання Лукреція цілком погодиться з останніми даними науки. Незважаючи на безсумнівно властивій епікурейській етиці індивідуалізм, Лукреція вітали навіть правовірні марксисти.
Епікурейство жило в римському суспільстві досить довго. Однак коли в 313 р. християнство стало офіційною державною релігією, почалася наполеглива і безжалісна боротьба проти епікурейства і, зокрема, проти ідей Лукреція Кара, що зрештою привело до поступового занепаду цієї філософії.
Також до відомих вчених того часу відносять Асклепіада.
АСКЛЕПІАД (128-56 до н.е.) – давньоримський лікар, по походженню грек, засновник методичної школи, медичної системи, заснованих на атомістиці Епікура. Рекомендував простої, згідне з природою лікування ("лікувати надійно, незабаром і приємно"). Вважається, що Асклепіад ввів у медицину трахеотомію.

Безкоштовно скачати реферат "Видатні вчені Стародавнього Риму" в повному обсязі