Реферат: Древній Рим


Рубрика: Всесвітня історія
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 21 кБ

Скачати реферат

Латинській мові в світовій культурній традиції належить абсолютно особлива роль. Масштаби римського завоювання перетворили його в мову міжнаціонального спілкування для всіх підкорених народів від Іспанії до Межиріччя. На основі так званої «народної латині» виникли багато які сучасні європейські мови: італійський, іспанський, французький, англійський, Надалі латинь довго залишалася в Європі мовою літератури і науки, а в медицині не втратила цю роль до цього дня. На латинській мові ведеться досі і католицьке богослужіння.
Особливість полягає в тому, що протягом тривалого часу мова відточувалася і удосконалювалася не в художній творчості, а насамперед в політичній сфері: у виступах ораторів в Сенаті і на судових процесах, в законотворчестве, в політичній публіцистика. Про образність мови свідчить безліч афоризмів, які живі і зараз: «Карфаген повинен бути зруйнований « (Катон), «Прийшов, побачив, переміг» (Юлій Цезар), «Доки, Катіліна, ти будеш випробовувати наше терпіння?»(Цицерон) і безліч інших. Цицерон, що вважав себе насамперед політиком, по суті був творцем художньої латинської прози. Зразковим став стиль його мов, листів, філософських творів. Свого роду розвиток цієї традиції ми бачимо вже в художній літературі: саме в Древньому Римі уперше з'являється прозаїчний роман. Найбільш популярними були авантюрно-любовний роман Лонга «Дафніс і Хлоя» і прекрасний сатиричний роман «Метаморфози або Золотий осел» Апулея.
Поезія Древнього Риму не мала розвиненої національної традиції. Вона починає активно розвиватися досить пізно - в кінці республіканського періоду під впливом грецької літератури. До цього часу відноситься те, що зіграло переломну роль творчість Катулла. Його головна тема - не Римська держава, римський народ, а власні особисті переживання, почуття і думки. Він створює цикл ліричних віршів, більшість з яких передає драматичні злами відносин з жінкою, виведеною під поетичним псевдонімом Лесбія; Відмінність від епічних поем, при читанні його віршів практично не відчуваєш тимчасову дистанцію:
І ненавиджу її і люблю. «Чому ж?» - ти спитаєш.
Сам я не знаю, але так відчуваю я - і тужу.
Час правління Октавіана Августа часто називають «золотим віком» римської літератури. Сучасниками були три великих римських поета - Вергилій, Горацій і Овідій. Самим знаменитим твором римської літератури стала поема Вергілія «Енеїда». Вергилий зумів з блиском вирішити дуже важку творчу задачу. «Енеїда» - це літературний епос - тобто що не має народної усної основи, повністю створений поетом. Очевидна вторинність «Енеїди» по відношенню до поем Гомера. До того ж поема відразу стала складовою частиною римської державної ідеології - поет писав на політичне замовлення імператора. Еней - син царя Анхиза і богині Венери, один із захисників Трої, після її падіння попливе на кораблі, довго поневіряється і зрештою, виконуючи предначертание богів, прибуває в Італію і стає родоначальником римського народу. Від нього ж ведеться і родовід роду Юлія, до якого належав Октавіан Август.
Неперевершеним вважається володіння Вергілієм виразними засобами мови. Існує безліч переказів поеми на сучасні мови. Можна пригадати, що початок формування української літературної мови поклала авторизованная «Енеїда» Івана Котляревського. Ліричними поетами були Горацій і Овідій. Творчість Горация пройнятий розумінням ролі поета в суспільстві. Особливо чітко ці думки прозвучали в оді «Пам'ятник». До цього сюжету Горация звертався А.С. Пушкин («Я пам'ятник собі спорудив нерукотворний .») і багато хто інші. Непросто склалася доля Овідія. Його збірник «Мистецтво любові» приніс йому величезну популярність і обвинувачення в аморальності. Потім пішло звернення до класичних сюжетів - «Метаморфози» («Перетворення») - поетична переробка міфів, в сюжеті яких присутні чудові перетворення. По не зовсім ясних, швидше усього політичних мотивах, Овідій був засланий в Причорномор'я, з чим пов'язані його пронизані тугою «Листа з Понта» (грецька назва Чорного моря - Понт Евксинський).
У римські часи з'явилося багато новин в книжковій справі. Крім папірусу розповсюдився винайдений в малоазийском місті Пергаме матеріал для листа - особливим образом оброблена шкіра - пергамент. Крім книг-сувоїв з'явилися книги-кодекси, які від сучасних книг відрізнялися тільки способом скріплення листів. Якщо бібліотеки як збори документів, книги існували вже давно, то бібліотеки, відкриті для суспільного користування, виникли саме в Римі. Цікаво, що в цих бібліотеках були передбачені досить ізольовані місця для роботи, оскільки в ті часи люди читали винятково вголос.
Мистецтво
Для практичних римлян мистецтво було одним з коштів розумної організації життя, звідси - ведуче місце архітектури. У архітектурі римляни об'єднали етруську і грецьку традиції, східні елементи. Римляни різноманітили будівельні матеріали: використали дуже міцний з'єднувальний вапняковий розчин, винайшли бетон. Римські архітектори і будівники досконало освоїли і дуже широко використали арочну конструкцію. Як і раніше важливим було культове будівництво. На відміну від греків, римляни вміщували колоннаду частіше за все тільки перед фронтальною стороною храму. Часто будували круглі в плані храми - ротонди (від латинського «ротунда» - кругла). Вони розробили свої варіанти дорического, ионического і коринфского ордерів, причому в їх використанні не було такої суворості, як у греків. По мірі зростання могутності Рима храми, спочатку досить скромні, ставали все прекрасніше.
Своє найвище вираження архітектурна і інженерна думка Древнього Риму знайшла в Пантеоні - храмі всіх богів, побудованому у II в. н.е. швидше всього Аполлодором Дамаським. Храм являє собою ротонду, вхід в яку прикрашений портиком. Купол цього храму, відлитий з бетону, в діаметрі перевищує 40 м (по розмірах він залишався в Європі неперевершеним до ХIХ в.). Древні сприймали купол як символ небесного зведення - втілення верховного бога Юпітера. У зв'язку з цим особлива роль відведена єдиному отвору, розташованому у вищій точці купола. Проникаючий через нього стовп світла ставав центром композиції. Периметр храму і його висота практично однакові, такі пропорції зорово ще більш збільшують приміщення. У розташованих по колу нішах в старовині стояли статуї богів. Дуже багата внутрішня обробка різними сортами мармуру, що повністю збереглася до наших днів. Уперше в світовій архітектурі в цьому храмі головна роль відведена не зовнішньому враженню, а створенню особливої атмосфери всередині храму.
Центрами політичного і культурного життя в містах були форуми (буквальний переклад - ринкова площа). Тут на ранніх етапах проводилися народні збори, зводилися головні храми і інші суспільні споруди (більшість з них являли собою васильки - прямокутні в плані, розділені поперечними стінами на декілька залів). Всіх перевершував вже в республіканську епоху, звичайно ж, Римський Форум. Юлій Цезар поклав початок традиції будівництва форумів кожним новим імператором (форум Серпня, форум Траяна). Частиною форумів були і меморіальні споруди, що прославляли перемоги римської зброї, видатних полководців, а потім імператорів: тріумфальні арки і колони (сама знаменита - колона Траяна)
У Древньому Римі створюється ряд абсолютно нових типів споруд. Це, передусім, амфітеатри. Найбільший з них - амфітеатр Флавієв або Колізей (I в. н.э.). Місця для 50 тисяч глядачів спиралися на конструкцію, фасад якої оформлений у вигляді трехъярусной аркади. Арена у вигляді еліпса була забезпечена складною системою підземних технічних приміщень. Важливою частиною римського образу життя були терми, які служили не тільки банями, але і культурними центрами, місцями зустрічей, відпочинку. У епоху імперії терми стали величезним спорудами з внутрішнім оздобленням, не поступливим палацам. Крім приміщень з холодними і гарячими басейнами, вони включали зали для відпочинку, для фізичних вправ, а іноді і бібліотеки. Прославили римлян і їх технічні споруди. Мережа чудових мощених каменем доріг з'єднувала всі частини величезної держави.
Найдавніша Аппієва дорога, ведуча в Рим, служить і зараз. Римляни запозичали на Сході і довели до досконалості арочну конструкцію мостів. Міста обов'язково оснащувалися складною системою водопостачання. Символом могутності і багатства Рима була поточна і вода, що струмує в римських вуличних фонтанах. Водопроводи були як підземними, так і наземними. У наземних водопроводах - акведуках - керамічні труби вміщували на високу аркаду. Для стічних вод будувалися підземні канали. У бідних міських районах уперше з'являються багатоповерхові житлові будинки - инсулы.
Якщо грецька скульптура насамперед прославилася узагальненими образами, що втілюють людську красу, то в Римі видатний розвиток отримав жанр психологічного скульптурного портрета. Його джерела - з одного боку, в особливому культі сім'ї (по латині -«прізвище»), предків у римлян, а з іншою - в сприйнятті окремої особи, що змінилося, її ролі в історії. Мистецтво «надихнуло» історію, залишивши портретну галерею її головних діючих облич: Помпея Великого, Юлія Цезаря, Цицерона, Октавіана і інших. Про живописні портрети дізналися після археологічних знахідок в Фаюмськом оазисі в Єгипті, де склався похоронний обряд, що об'єднав східні і західні традиції. На дошках (іноді тканини) на восковій основі були написані портрети вмерлих, разючі по тонкості передачі не тільки зовнішності, але і внутрішнього світу. Фресковий живопис і мозаїка у всій її пишності - реалістичні, з багатою колірною гаммою, з передачею об'єму і глибини простору - стали відомі після розкопок міст Помпеї і Геракуланума, загиблих під час виверження вулкана Везувій в 79 г. н.э. Ця трагедія, що принесла загибель людям, зберегла життя творам мистецтва. Розкопки тут були початі в XVIII в. і продовжуються до цього часу.
Виникнення театрального мистецтва в Римі пов'язане з святами збору урожаю. Самобутнім римським театральним жанром були сатуры - побутові комічні сценки, що включали діалоги, спів, музику і танці (своєрідний прообраз сучасної оперети). Пізніше стали ставитися комедії і трагедії за грецьким зразком. Римські актори відбувалися з середи вольноотпущенников або рабів. Вони займали, як правило, низьке суспільне положення. У Римі уперше виникають професійний акторський трупа і камерні (для невеликого числа глядачів) театральні уявлення.
Великою популярністю в Римі, особливо в період занепаду, користувалися циркові уявлення, гладіаторські бої, що свідчило об деградацію театральної культури і суспільні вдачі.

Безкоштовно скачати реферат "Древній Рим" в повному обсязі