Реферат: Історія розвитку закладів освіти на Черкащині


Рубрика: Краєзнавство
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 122 кБ

Скачати реферат

Цей складний і суперечливий період в історії України, Черкаського краю; характеризується дальшим поглибленням процесу національно-культурного відродження, започаткованого в кінці ХІХ ст. За короткий порівняно час в Україні сформувалися соціально-політичні та національно-духовні цінності, які на багато років визначили основні тенденції і в розвитку науки та освіти. В подальші роки це помітно позначилося на дотриманні демократичних основ рівності у сфері культури всіх народів, які населяли Україну.
У двадцяті роки набрала значного поширення така форма національно-культурного відродження, яка ввійшла в історію під назвою «українізації». Значний крок було зроблено в напрямку подолання не писемності народу України.
Наслідки цього процесу були б значно вагомішими, якби на перешкоді не стали ідеологічні постулати, насильно привнесені в національну науку і освіту українського народу. В результаті формувалися покоління денаціоналізовані, поширювався кон’юнктив ний підхід в гуманітарних науках, витіснялася система національної освіти. Великі втрати понесла наука і освіта в роки минулої війни, довоєнних і післявоєнних репресій.

Під волосну Шаулиську школу зайняли приміщення так званої сільської «зборні». В інших селах навчання проводили по хатах селян, або дяків чи паламарів, які навчали дітей. До волосної школи приймали тільки хлопчиків, за повний комплект вважалося 20 учнів. На утримання школи відпускалося 185 карб. на рік й при відкритті школи – 25 карб. – на підручники та навчальне приладдя, 40 карб. – на опалення і ремонт. Гроші на школу вносили селяни в залежності від кількості землі, яка їм належить. Навчання розраховувалося на три роки. За цей час учні мали навчитися читати церковно-слов’янською і російською мовами, писати і знати чотири дії з арифметики з простими і іменованими числами, користуватися рахівницею. Це були церковно-парафіяльні школи.
На початку ХХ сторіччя в поодиноких селах стали створювати однокласні школи, які відносилися безпосередньо до міністерства освіти. В них давали кращі знання й працювали вчителі з педагогічною освітою.
Такі школи були створено в селах Веселий Кут, Паланка, Родниківка…
Вищою школою для дітей селян та робочих були Міністерські або земські двокласні школи, в них навчались п’ять років. Такі школи були в місті Умані, містечках Христинівка, Тальне, в селах Верхнячка, Івангород, Кузьмина Гребля, Бабанка, Ладижинка, Краснопілка, Оксанине, Тальянки, Шаулиха.
У 1917 р. почали створюватися вищі початкові школи. Такі школи були відкриті в Умані (одна для хлопчиків, друга для дівчат) і в Тальному…

Безкоштовно скачати реферат "Історія розвитку закладів освіти на Черкащині" в повному обсязі