Реферат: Вивчення трудових конфліктів


Рубрика: Право, політологія
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 14 кБ

Скачати реферат

При вивченні трудових конфліктів дуже важливим є правильний вибір методів дослідження. Розглянемо різні методи дослідження. Найекономічнішим щодо трудозатрат та фінансів при вивченні різноманітних явищ є аналіз документів. Він дозволяє оперативно одержати фактографічні дані про підприємство загалом і його робітників та службовців. Але при аналізі документів необхідно враховувати такі положення:
1) інформація не завжди є достовірною й об'єктивною, що викликає потребу в подальшому її контролі за допомогою спостереження й опитувань;
2) частина цієї інформації застаріває;
3) призначення документів, що аналізуються, найчастіше не збігається з тими завданнями, які вирішує дослідник при вивченні, тому інформація, що міститься в цих матеріалах, має перероблятися, переосмислюватися;
4) у відомчій документації не міститься інформації про рівень свідомості працівників, тому аналізу документів достатньо лише у тих випадках, коли для вирішення завдання дослідника досить фактографічної інформації.
У всіх інших випадках рекомендується проводити соціологічні дослідження за обраною проблемою.
З проблем соціологічних досліджень існує значна кількість спеціальної літератури. Проте, з огляду на важливість дослідження, автори вважають за доцільне дати роз'яснення деяких важливих моментів щодо його проведення.
В емпіричному соціологічному дослідженні можна виділити три основних етапи, колений з яких містить низку важливих процедур:
1) підготовчий (розробка програми дослідження);
2) основний (проведення емпіричного дослідження);
3) завершальний (обробка й аналіз даних, формування висновків та рекомендацій).
На першому етапі необхідно чітко визначити проблему та гіпотези дослідження, розробити його програму. Проблема — це є завжди протиріччя між знаннями про потреби людей у якихось результативних практичних або теоретичних діях і незнанням шляхів і засобів їхньої реалізації. Вирішити проблему — означає одержати нове знання або створити теоретичну модель, що пояснює те чи інше явище, виявити чинники, що дозволяють впливати на розвиток явища в бажаному напрямку. Для цього необхідно:
• встановити реальну наявність даної проблеми:
— чи є показник, що кількісно або якісно характеризує цю проблему;
— чи є облік та статистика цього показника;
— чи є достовірним облік та статистика щодо цього показника;
• вичленувати вже відомі елементи проблемної ситуації, що не вимагають спеціального аналізу і виступають як інформаційна база для розгляду невідомих елементів (наприклад, дані статистики й обліку являють собою готовий важливий матеріал);
• виділити в проблемній ситуації головні й другорядні компоненти, щоб визначити основний напрямок дослідницького пошуку;
• проаналізувати вже наявні рішення аналогічних проблем. Для цього необхідно вивчити всю літературу з даного питання, провести бесіди з компетентними людьми — експертами. У ролі експертів зазвичай виступають фахівці — вчені чи досвідчені практики.

Список використаної літератури:


1. Александрова Е. В. Социально-трудовые конфликты: пути решения. — М., 1993. — С.14.
2. Амелин В. Г. Социология конфликта. — М., 1992. — С.149.
3. Андрушків Б. М., Кузьмін О. Е. Основи менеджменту. — Львів: Світ, 1995. — 296 с.
4. Беззубко Л. В., Лобас В. М., Чернобай А. В. Вопросы трудовых отношений в условиях рынка: Учеб. пособие. — Макеевка: ДонГАСА, 2000. — 206 с.
5. Бекешкіна І. Е. Конфліктологічний підхід до сучасної ситуації в Україні. — К.: Абрис, 1994. — 48 с.
6. Бородкин Ф. М., Коряк Н. М. Внимание: конфликт! — Новосибирск, 1989. — 190 с.
7. Воронов Ю. П. Методы сбора информации в социологических исследованиях. — Иркутск, 1974.
8. Герчикова И. Н. Менеджмент: Учебник. — 3-е изд., перераб. и доп. — М.: Банки и Биржи; ЮНИГИ, 1997. — 501с.
9. Гришина Н. В. Опыт построения социально-психологической типологии производственных конфликтов. — Ленинград, 1977. — С.27.
10. Гришина Н. В. Производственные конфликты и их регулирование. — Ленинград, 1982. — С. 118.
11. Дарендорф Р. Елементи теорії соціального конфлікту // Соціологічні дослідження. — 1994. — № 5. — С. 144.
12. Забастовки: отношение населения и взгляд изнутри // Вопросы экономики. — 1990. — № 3. — С. 92-98.
13. Зайцева О. А, Радугин А А, Радугин К. А и др. Основы менеджмента: Учеб. пособие. — М.: Центр, 1998. — 432 с.
14. Здравомыслов А. Г. Социология конфликта. — М.: Аспект Прогресс, 1994. Безкоштовно скачати реферат "Вивчення трудових конфліктів" в повному обсязі