Реферат: Позитивна і ретроспективна юридична відповідальність: соціальне значення і співвідношення


Рубрика: Право, політологія
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 14 кБ

Скачати реферат

Юридична відповідальність — це вид соціальної відповідальності.
Вона характеризується такими ознаками: а) зовнішнім характером; б) застосуванням лише за здійснені правопорушення; в) зв'язком з державним примусом у формах каральних і правовідновлюючих заходів; г) визначеністю у нормах права.
Основною рисою юридичної відповідальності є її тісний зв'язок з правом і державним примусом. Тому її можна розглядати як правовідносини, в яких держава має право застосувати певні заходи примусу до суб'єктів, які скоїли правопорушення і зобов'язані зазнавати втрат чи обмежень, передбачених санкціями норм права.
Юридична відповідальність не зводиться до державного примусу, як і останній — до першої.
Державний примус — це державно-авторитарний вплив відповідних державних органів і посадових осіб на по¬ведінку людей. Він має різні форми, які можуть бути і не пов'язані з юридичною відповідальністю за правопорушення. Наприклад, примусовий медичний огляд, проведення карантинних заходів чи реквізицій.
Соціальне призначення юридичної відповідальності — охорона суспільних відносин — реалізується в її правоохоронній і виховній функціях. Правоохоронна функція юри¬дичної відповідальності, в свою чергу, поділяється на правовідновлюючу і каральну, а виховна — на функції спеціальної і загальної превенцій.
Держава здійснює своє право щодо застосування заходів юридичної відповідальності у три етапи: а) заборона суспільне небезпечних вчинків і передбачення відповідних заходів у санкціях правових норм; б) індивідуалізація санкцій щодо конкретних правопорушників; в) забезпечення відшкодування правопорушниками відповідних втрат.
Здійснюючи правомірну поведінку, суб'єкт вступає у сферу дії права і виявляє свій вибір між різними варіантами вчинків (правових і неправових). Вибір правового варіанта забезпечує йому низку переваг: інші суб'єкти зобов'язані сприяти його діям або не втручатися у них; у випадку невиконання ними своїх обов'язків держава в правовій формі примусу забезпечує відновлення порушеного права і виконання зобов'язаним суб'єктом відповідних обов'язків. Відтак, правомірна поведінка як юридичний факт тягне за собою не просто виникнення правовідносин, а певну дію засобів правового регулювання, спрямовану на гарантування, захист і охорону правової форми реалізації інтересів суб'єкта і суспільства. Ця дія права і держави є лише одним із засобів їх реакції на правомірну поведінку. До інших слід віднести пряме заохочення з боку держави правомірних вчинків. Це стосується як використання суб'єктивних прав, так і виконання обов'язків.

Список використаної літератури:


1. Андрусяк Т. Теорія держави і права. - Львів, 1997.
2. Братусь С.Н. Юридическая ответственность й законность. - М., 1986. Загальна теорі держави і права / за ред. В.В. Копєйчикова-К.Юрінком. 1997.
3. Коваль С.В. Основи правознавства у схемах і таблицях. -Тернопіль. Лілея. 1997.
4. Колодій А.М., Копєйчиков В.В., Лисенко С.Л. Теорія держави і права. -К., "Юрінформ", 1995.
5. Котюк В.О. Основи держави і права. - К.: "Вентурі," 1995.
6. Кравчук М.В. Теорія держави і права- Тернопіль. Економічна думка, 1999.
7. Основи держави і права. Навчальний посібник. - К.: Либідь, 1997.
8. Правознавство / За ред. М.Настюка. - Львів, Світ, 1995. Безкоштовно скачати реферат "Позитивна і ретроспективна юридична відповідальність: соціальне значення і співвідношення" в повному обсязі