Реферат: Фінансове право України як галузь національного права
Визначення предмета фінансового права вимагає по-перше визначення характерних ознак і особливостей суспільних відносин, що регулюються нормами фінансового права; по-друге, умов та обставин що передбачають необхідність виділення його в самостійну галузь а також відмежування його від інших галузей. Ці питання можна розглядати через співвідношення фінансової діяльності держави, публічних фінансів і фінансового права.
Предметом фінансового права є не сама фінансова діяльність, а ті відносини, які виникають в процесі її здійснення. Ці відносини являються однією з форм економічних відносин, які вже будучи врегульовані нормами права, стають правовідносинами. Таке співвідношення породжує критерій виділення певної сукупності норм в самостійну галузь права за предметом правового регулювання.
Суспільні відносини, що складають предмет фінансового права, характеризуються рядом ознак, що виділяють їх в однорідну групу:
Регулює суспільні відносини, що виникають в сфері публічних фінансів та фінансової діяльності уповноважених органів і повязані з організуючою роллю самої держави по розподілу і перерозподілу національного доходу з метою утворення необхідних фондів. Поза цією сферою фінансове право не регулює відносини. В цих відносинах завжди виявляється владно-організуюча роль держави.
Обєктом фінансових відносин завжди є гроші чи грошові зобовязання, тому ці відносини є владно-майновими.
У фінансових відносинах інтереси держави представляють органи наділені нею владними повноваженнями. Проте, не всі грошові відносини, в яких беруть участь органи держави з владними повноваженнями є фінансовими. (н-д внески в Ощадбанк; адмінштраф). Фінансова діяльність держави настільки багатогранна, що всередині неї виникає необхідність регулювання деяких сторін відношення іншими галузями права (цив., адмін).
Список використаної літератури:
1. Бельський К.С. Финансовое право: наука, история, библиография.- М.: Юрист, 1995.
2. Буковинський С.А. Концептуальні засади управління бюджетними коштами в Україні // Фінанси України.- 2001.- №5.- с.24-33.
3. Василик О. Фінанси в економічній системі держави // Фінанси України.- 2000.- №1.- с.3-10.
4. Дєєва Н.М. Реформування фінансової системи – головна запорука зміцнення державності ( у порядку обговорення) // Фінанси України.- 2000.- №9.- с.134-140. (щодо реформування фінансового апарату)
5. Ивлиева М.Ф. Категория "финансы" и "финансовая деятельность государства" в науке финансового права // Государство и право.- 2004.- №7.- С.20-26.
6. Іващук І.О. Фінансова система України // Фінанси України.- 2001.- №12.- с.142-152.
7. Карасева М.В. Финансовая деятельность государства – основополагающая категория финансово-правовой науки // Государство и параво.- 1996.- №11.- с.75-84.
8. Концепцiя розвитку Мiнiстерства фiнансiв України // Фiнанси України.- 1997.- №3.- с.27-41.
9. Копитов С.М. Функції казначейства з виконання державного та місцевих бюджетів // Фінанси України.- 2001.- №5.- с.45-50.
10. Косаняк В.Я. Національний банк як особливий центральний орган державного управління у грошово-кредитній сфері: особливості правової природи // Життя і право.- 2004.- №6.- с.30-37; Функції Національного банку України як особливого центрального органу державного управління у грошово-кредитній сфері // Життя і право.- 2004.- №8.- с.42-51.
11. Кравченко В.І. Економічні та фінансові проблеми формування територіальних громад в Україні // Наукові праці НДФІ.- 1998.- №6.- с.5-13.
12. Лютий І.О. Нові тенденції розвитку фінансової системи держави // Фінанси України.- 2004.- №5.
13. Нечай А. Фінансова діяльність держави та фінансове право в сучасний період: їх поняття // Право України.- 2000.- №1.- с.54-58; її ж: Динамика финансовых отношений и новый поход к категориям финансового права // Государство и право.- 2000.- №12.- с.33-38.
14. Нечай А.А. Проблеми правового регулювання публічних фінансів та публічних видатків.- Чернівці: Рута, 2004.- 264с.; її ж: Актуальні питання фінансового права: правові основи публічних накопичувальних фондів.- Чернівці: „Рута”, 2004.- 376 с.
Безкоштовно скачати реферат "Фінансове право України як галузь національного права" в повному обсязі