Реферат: Теми, мотиви і проблеми поетичної творчості Ліни Костенко


Рубрика: Українська література
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 16 кБ

Скачати реферат

Безкомпромісність—ось пароль її поезії. У часи, коли Ідеологічний контроль над словом і думкою людини після короткої хрущовської «відлиги» знову став тотальним, від Ліни Костенко вимагалося бути такою, як усі.
В поезії чується бунт проти стандартизації, спрощення, примітивізації людини. Неповторність — ось друге з ключовихпонять, смислових знаків волелюбної музи Ліни Костенко.
Від літератури «соціалістичного реалізму» вимагався тотальний мажор — у ліриці ж Ліни Костенко нерідко переломлювалися драматичні колізії буття. І це, загалом, фундаментальна особливість її таланту—трагедійний характер світовідчування. У своїх віршах вона й справді промовляє «від імені болю» (А. Макаров).
У поезії Ліни Костенко є свої лейтмотиви, тобто наскрізні теми, образи.
Вже в перших збірках поетеси болісно зазвучав мотив дитинства, вбитого війною. Потрясіння, пережите поколінням її ровесників у роки фашистської навали, довго мучило пам'ять, відлупившись у низці поетичних творів.
Нелегка творча доля Ліни Костенко зумовила появу в її поезії мотиву морального стоїцизму митця, який став на прю зі «світом». Недарма серед її супутників і співрозмовників бачимо Сковороду, Шевченка, Пушкіна, — тих, кого світ ловив, але не впіймав...
Найбільше гармонії та душевної злагоди —у тих віршах Ліни Костенко, де домінує мотив єднання людини з природою.
Тема відпочинку душі серед гармонійної природи, частиною якої є й сама людина, переростає, отже, у мотив апокаліпсису, зникання життя, викликаного людською нерозумністю.
Певно, несподіванкою для давніх читачів Ліни Костенко була поява в її ліриці останніх років мотиву прощання із селянською Атлантидою, «останньою в світі казкою».
Емоційним багатством відзначається й інтимна лірика Ліни Костенко, пронизана мотивом любові як прекрасної Jстихії ніжності й осяяння душі., У книзі «Вибраного» вона складає розділ «Безсмертним рухом скрипаля”.
Люблю до оніміння,
до стогону, до сліз...
Це дуже характерні для інтимної лірики Ліни Костенко рядки з вірша «Недумано, негадано». Ще й тим характерні, що в них бунт проти ерзац-почуттів, напівлюбові, лукавства й розрахунку.

Список використаної літератури:


1. Костенко Ліна. Вибране.— К., 1989.
2. Бажан М. Поема про кохання і безсмертя // Літературна Україна.— 1980.— 4 березня. А,
3. Брюховецький В, Ліна Костенко.— К., 1990.
4. Макаров А. Історія — сестра поезії // Укр. мова і літ. в школі.— 1980.— № 10.
5. Панченко В. Нетанучі скульптури Ліни Костенко // Вітчизна.—1988.— №8. Безкоштовно скачати реферат "Теми, мотиви і проблеми поетичної творчості Ліни Костенко" в повному обсязі