Реферат: Письменники-миколаївці в Україні і діаспорі


Рубрика: Українська література
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 26 кБ

Скачати реферат

Неординарною виявилась доля і творчість забороненого комуністичною системою українського історика й письменника, літературознавця й публіциста — Іллі Борщака (19.07.1892-11.10.1959). Він народився у єврейській слободі Нагартаві під Березнігуватим, учився в Херсонській гімназії, кількох університетах, а коли постала Українська Народна Республіка, пішов захищати її в лавах армії УНР. Його взяли до складу дипломатичного корпусу молодої держави, в 1919 р. він — у складі української місії у Вашингтоні, затим — у Парижі. Коли в жорстоких боях з Червоною армією впала УНР, він залишається в Парижі й розгортає широку наукову, літературну, педагогічну, видавничу, громадську роботу. У пошуках матеріалів з історії України вивчив найбільші архіви та бібліотеки Франції, Бельгії, Голландії, Швеції, а також Відня, Риму, Лондона. Видавав газету «Українські вісті» та науковий журнал «Україна», написав підручник української мови для французів, викладав українську мову, літературу, культуру. Автор сотень опублікованих і неопублікованих наукових праць, більше 10 наукових книг. Видавав українську класику. В літературі працював у жанрі життєпису: книги «Іван Мазепа», «Григор Орлик», «Войнаровський», «Наполеон і Україна» та ін. Помер і похований у Парижі [9].
І тут згадаймо французьку приказку «Поети народжуються у провінції, а помирають у Парижі». Ілля Борщак поезій не писав, тож нагадаємо про маловідомого нашого земляка — саме поета — Віктора Мамченка (1901-1981), який своїм життям підтвердив цю приказку стовідсотково. Він народився у Миколаєві, і в 20-річному віці подався до Африки, а з 1923 р. жив у Парижі, ініціював створення об’єднання російськомовних поетів, видав кілька збірок, там і похований.

Список використаної літератури:


1. Аркас-молодший М. З родинної хроніки. Поезії. Дума про похід… / Упор. та автор передмови Ульяновський В. — Миколаїв, 1993.
2. Бойченко В. Материк Спиридона Черкасенка // Щотижня. — 2000. — 8 черв.
3. Бойченко В. Мати шкіл українських // Краєзнавчий альманах. До 150-річчя з дня народження М.М.Аркаса. — Миколаїв: Атол, 2003.
4. Жадько В. Грек із душею українця: Роман-пошук. — К., 2003.
5. Ковалева О., Чистов В. Очерки культуры Южного Прибужья: Литература и театр. — Николаев: Тетра, 2001.
6. Крижанівський С. Спогад і сповідь з ХХ століття. — К.: Стилос, 2002.
7. Літературна Миколаївщина в особах: Бібліографічний покажчик / За ред. Бойченка В.П.; Склад. Полівода Н.А. — Миколаїв: Ганна Гінкул, 2001.
8. Миколаївщина: Літопис історичних подій. — Херсон: Олді-плюс, 2002.
9. Шкварець В. Ілля Борщак: життя, діяльність, творчість. — Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили, 2002.
10. Шкварець В. Микола Миколайович Аркас: життя, творчість, діяльність. — Миколаїв–Одеса: Тетра, 2002.
11. Шкварець В., Мельник М. Історія рідного краю. Миколаївщина: Навч. посіб. — 2-е вид. — Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П.Могили; Одеса: ТОВ ВіД, 2003. Безкоштовно скачати реферат "Письменники-миколаївці в Україні і діаспорі" в повному обсязі