Реферат: Освіта як гуманітарна технологія
Перш ніж давати який-небудь опис перспективної освітньої практики або технології повинні бути висловлені думки про принцип технологізації будь-якого розвиваючого освітнього середовища. Більшою мірою, звичайно ж, нас цікавить принцип технологізації власне педагогічної діяльності. При цьому як приклади будемо використовувати критику класно-урочної освітньої технології середньої школи
Про небезпеку натуралізації понять «технологія», «педагогічна технологія»
Проблема педагогічної технології повинна розглядатися в контексті проблеми умов і границь технологізації новітніх розвиваючих способів педагогічної діяльності. Обговорення теми «педагогічна технологія» може зіштовхнутися з типовою розумовою ситуацією - натуралізацією поняття. Це головна небезпека при постановці проблеми у формі питання «Що є щось (що є педагогічна технологія)?». Нерозрізнювання понять «технологія» та «діяльність» приводить, на наш погляд, до ототожнення технології з виробничим процесом, затверджується (проголошується) навіть існування особливої науки - технології.
Педагогічна технологія - напрям західної педагогічної науки та практики. Його суть полягає в ідеї повного управління роботою школи, насамперед її основної ланки - навчального процесу. <...> Специфіка педагогічної технології полягає в тому, що в ній конструюється та здійснюється такий навчальний процес, що повинен гарантувати досягнення поставлених цілей. Метою основи послідовної орієнтації навчання є оперативний зворотний зв'язок, що проходить крізь весь навчальний процес. Відповідно до цього, у технологічному підході до навчання виділяються: постановка цілей та їх максимальне уточнення (цьому етапу роботи вчителя надається першочергове значення); строга орієнтація всього ходу навчання на навчальні цілі; орієнтація навчальних цілей, а разом із ними - і всього ходу навчання на гарантоване досягнення результатів; оцінка поточних результатів, корекція навчання, спрямована на досягнення поставлених цілей; заключна оцінка результатів» (за М. Кларіним).
Відомий організатор так званої «Школи завтрашнього дня» Л. Ховард також бачить в ідеї повної відтворюваності навчальних процедур ефективний засіб подолання найрізноманітніших освітніх проблем. Безумовно, треба віддати належне, «педагогічна технологія» увела деякі істотні новації, без яких неможливо розробляти ідею технологізації педагогіки. Так, наприклад, цілі навчання пропонується формулювати не через зміст навчання, не через діяльність учителя, не через внутрішні процеси інтелектуального, емоційного, особистісного тощо розвитку учня, не через навчальну діяльність учнів, а через «результати навчання, виражені в діях учнів, причому таких, які вчитель або який-небудь інший експерт може надійно впізнати». І все-таки важко не погодитися із М. Кларіним, який стверджує, що великим недоліком «педагогічної технології» є «орієнтація на навчання репродуктивного типу, пов'язана із загальним тяжінням до відтворюваності навчального процесу; нерозробленість мотивації навчальної діяльності, що пов'язано з більш загальним та, ймовірно, найбільшим недоліком педагогічної технології - ігноруванням особистості».
Безкоштовно скачати реферат "Освіта як гуманітарна технологія" в повному обсязі