Реферат: Філософська наука та освіта в сучасних умовах
Розмірковуючи про філософську науку та освіту, слід зазначити, що філософія, на відміну від будь-яких інших наук (наприклад, фізики, хімії, біології тощо), постає в декількох іпостасях: як форма суспільної свідомості, як теоретична основа світогляду, як методологія, як наука. Це накладає певний відбиток на ті знання та відкриття, які здійснюються у філософії. Якщо відкриття у фізиці, наприклад, чи у юриспруденції залишаються в межах знань цієї конкретної науки або в її прикладних аспектах, то відкриття у філософії носять міждисциплінарний характер або й взагалі парадигмальний. Тобто, перекладаючи з професійної термінології на повсякденну мову, відкриття у філософії фактично є постановкою проблеми та способом її розв'язання в конкретно-історичних умовах, що виступає і певним зразком для всіх інших наук.
Наприклад, Джон Локк, досліджуючи шляхи пізнання, робить відкриття, що людська душа – tabula rasa (чиста дошка), а все наше знання має досвідний характер. І цим відкриттям керуються всі науки. А в соціальному плані проголошення Локком людської душі як чистої дошки веде до критики, а потім – і до знищення станового поділу суспільства. Виявляється, що людина народжується не принцом, графом, міщанином чи кріпосним, а вільною та рівною від природи. Завдяки цьому, Дж. Локк є батьком сучасної ідеології лібералізму.
Або ж, перед Другою світовою війною та під час її, коли людство стояло перед загрозою тотального знищення, французький екзистенціалізм в особах Жана-Поля Сартра та Альбера Камю робить відкриття, що свобода має індивідуальне забарвлення і переломлюється крізь особистісне людське існування: сміється, плаче, кохає не суспільство, а конкретний індивід. І таке тлумачення свободи залишає помітний слід в антропологічних дослідженнях 50–60-х років XX ст. А в соціальному плані Сартр відкриває та обґрунтовує суперечність між величчю людського генія і цинізмом намагань знищити цей геній його ж здобутками (наприклад, відкриття поділу атомного ядра породжує атомну бомбу, відкриття лазера формує ідею космічних війн і т.п.).
Під час Першої світової війни виникає ідея Сполучених Штатів Європи. Сьогодні вона реалізована у формі Європейського Союзу, таких європейських інституцій, як Парламентська Асамблея Ради Європи, Організація з безпеки та співробітництва в Європі тощо. І тут виникає проблема глобалізму, відповідь на яку теж повинна дати філософія відкриттями в цій галузі.
Отож філософія робить ті відкриття, які стосуються, насамперед, проблем буття людини. І вони ніколи не припиняться, доки існує людина як розумна та соціальна істота.
Безкоштовно скачати реферат "Філософська наука та освіта в сучасних умовах" в повному обсязі