Реферат: Адміністративна модель учнівського самоврядування


Рубрика: Право, політологія
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 14 кБ

Скачати реферат

Усі учні є членами класного колективу, тому основні питання, пов’язані з життєдіяльністю, вирішуються в первинному колективі. Усі члени класного колективу відповідно до своїх інтересів вибирають собі напрям діяльності, якою збираються займатись. Кожна група обирає зі свого складу голову й заступника.

Із представників складається рада класу. Усі члени ради по черзі виконують роль голови ради. Рада класу має змінний склад, щоб кожний учень міг випробувати свої можливості, проявити ініціативу в будь-якій діяльності і щоб не було можливості захворіти на «зоряну» хворобу.

Рада класу відповідає:
за справи всередині класу;
за участь у загальношкільних справах;
готує інформацію та пропозиції у вищі органи самоврядування.
Вищим органом самоврядування у класі є загальні збори класу, що збираються раз на місяць, а при необхідності й частіше.

На загальних класних зборах:
планується робота класного колективу;
підбивається підсумок роботи за визначений проміжок часу;
обираються два представники класу у велику шкільну раду — ВШР.

Вибори представників у ВШР проходять у такий спосіб: усі бажаючі висувають свої кандидатури та представляють свою програму. Потім усі члени класного колективу голосують за тих, кого вважають гідними. Ті, хто набрав більшість голосів, одержують право представляти клас у ВШР.

На цьому рівні учнівське самоврядування взаємодіє безпосередньо з класним керівником, який представляє інтереси педагогічного колективу та класного батьківського комітету. Для рішення найбільш важливих питань збираються збори учнів, батьків і вчителів-предметників, які працюють у даному класі.
3-й рівень — рівень колективу освітньої установи.

Головним законодавчим органом є велика шкільна рада, що збирається один раз на місяць. До складу ВШР входить по два представники від кожного з 5–10-х класів, лідер дитячої організації СХІД, а також група найбільш активних одинадцатикласників, які створять «Раду одинадцятикласників», представник педагогічної громадськості.

Функціями великої шкільної ради є:
спільне з адміністрацією та педагогічною радою рішення питань, що стосуються інтересів школи, учнів;
розробка проектів нових законів;
контроль дотримання наявних законів, традицій;
контроль виконання прийнятих рішень;
проведення вертикально-горизонтального аналізу роботи класів;
підготовка аналізу та пропозицій до ради освітньої установи;
аналіз роботи комісій.

Протоколи ВШР веде секретар ради.
На першому в новому навчальному році засіданні шляхом самовисування обираються голова ВШР, керівники комітетів, а також формується виконавчий орган.

Паралельно з ВШР функціонує рада СХІДу. Функції та компетенція цих двох рад розмежовані: рада СХІДу контролює й координує роботу дитячої організації. Однак обидва ці органи є рівноправними партнерами в розвитку шкільного самоврядування.

Виконавчим органом є рада «Лідер», що збирається раз на тиждень протягом усього навчального року. До складу ради «Лідер» входять також представники дитячої організації.

Функціями ради «Лідер» є:
колективне висування ідей у класах;
колективне обговорення й вибір прийнятних ідей;
колективне планування та прогнозування результатів;
вибір ради справи, розподіл доручень;
підготовка справи, інструктаж і навчання виконавців;
проведення роботи;
колективний аналіз та оцінка;
колективне визначення перспектив.

Особливою структурою тісно взаємодіючої з ВШР з радою «Лідер» і з радою СХІДу є «Рада одинадцатикласників», члени якої є «ветеранами» СХІДу, генераторами ідей, але в силу свого статусу випускника не мають можливості активно працювати у структурах самоврядування.
Вищим органом є віче — загальні збори учнів, що збирається один раз на рік у травні для рішення всіх питань життя учнівського колективу:
затверджує статут і вносить у нього зміни;
приймає програму діяльності на рік;
формує ВШР.

На цьому рівні учнівське самоврядування взаємодіє безпосередньо з вожатою, заступником директора з виховної роботи, які входять до складу ВШР, і представниками піклувальної ради.

Вищий рівень: освітня установа.
Загальне керівництво установою здійснює виборний орган, рада установи, який складається з 13-ти осіб. Із них сім членів від педагогічного колективу, чотири члени від батьків, два члени від учнів 9–11-х класів. Головою ради може бути кожний із 13-ти членів ради. Рада установи обирається конференцією терміном на два роки. Конференція заслуховує звіт ради установи та її голови.

Безкоштовно скачати реферат "Адміністративна модель учнівського самоврядування" в повному обсязі