Реферат: Асоціації органів місцевого самоврядування як суб'єкти лобіювання


Рубрика: Право, політологія
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 18 кБ

Скачати реферат

Лобізм в широкому розумінні є системою та формою реалізації інтересів певних груп населення, організацій шляхом впливу на законодавчий процес та на рішення виконавчих органів влади. У випадку лобіювання інтересів місцевого самоврядування його предметом є: закони; укази та розпорядження Президента України; нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, Верховної Ради та Уряду Автономної Республіки Крим; рішення місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.

Йдеться про нормативно-правові акти, колегіальні та одноособові управлінські рішення, які у своїй сукупності забезпечують реалізацію прав територіальних громад на місцеве самоврядування.

На цей час в Україні створені певні правові умови для здійснення лобіювання інтересів місцевого самоврядування, хоча його правова база має досить загальний характер.

До її елементів належать положення ст. 36 Конституції України, яка проголошує право громадян на об'єднання в громадські організації для здійснення захисту своїх прав і свобод, задовольняння своїх законних інтересів.

Це право конкретизовано в ст.15 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» як право органів місцевого самоврядування об'єднуватись в асоціації та інші форми добровільних об'єднань.

Окрім цього, Україна повинна додержуватись принципів та положень Європейської Хартії місцевого самоврядування, що надає можливість здійснювати лобіювання, спираючись на підтримку відповідних міжнародних інституцій.

Наявна законодавча база є недостатньою для лобіювання інтересів місцевого самоврядування. Ця теза повною мірою стосується й інших сфер лобіювання. Це виявляється у відсутності легітимних механізмів посередництва між громадськістю та органами державної влади, узгодження їх рішень з громадською думкою.

Це означає, що органи державної влади на легітимній основі мають право приймати закони та рішення, не зважаючи на позицію громадськості та муніципального руху, який за своєю суттю є виразником її інтересів. Ця проблема лобіювання має досить широкий соціально-політичний контекст, який охоплює ряд питань, пов'язаних із розвитком громадянського суспільства.

Хоча лобіювання в сфері місцевого самоврядування в Україні не унормоване спеціальними правовими актами, суб'єкти лобіювання в Україні вже мають досить реальний вимір. До того ж, масштаби лобістської діяльності поступово зростають. В умовах правової невизначеності актуалізується питання, які саме структури найбільш адекватно можуть представляти та лобіювати інтереси місцевого самоврядування.

Дієздатним лобі в сфері місцевого самоврядування може виступати муніципальний рух України, тобто громадські організації та уповноважені ними особи, які представляють інтереси суб'єктів самоврядування у відповідних комітетах парламенту, урядових комісіях тощо. По суті така практика вже здійснюється в Україні.

Список використаної літератури:


1. Громадські слухання “Про доцільність та можливості створення державної установи з питань проведення адміністративної реформи та розвитку місцевого самоврядування”.- Київ-2000.
2. Український регіональний вісник.- № 25, 15 жовтня 2001 р. Безкоштовно скачати реферат "Асоціації органів місцевого самоврядування як суб'єкти лобіювання" в повному обсязі