Реферат: Геополітика та геостратегія України


Рубрика: Міжнародні відносини
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 11 кБ

Скачати реферат

Географічне положення України у ХХІ ст. з вкрай невигідного (впродовж багатьох сотень років) поступово змінюється на середньо- і дуже вигідне. В умовах історичної і геостратегічної приреченості Росії та Індії на розпад як єдиних держав, геополітична роль України в Євразії неминуче трансформується у третю після ЄС і Китаю.

При цьому на схід від України утворюється величезний геостратегічний вакуум, який уже нині починає заповнювати Китай. До яких просторово-територіальних меж може рухатися експансія цієї країни на захід? Це у все зростаючій мірі буде залежати від України. І не дивно! Наша держава стає реальним хартлендом Євразії. Через неї проходить просторова вісь цього материка.

У той же час ці грандіозні зміни йдуть ніби самі по собі без участі України, яка своєю продуманою, зваженою політикою повинна коригувати на власну користь геополітичні процеси.

Нині ж вона, образно кажучи, просто сидить у човні, опустивши весла і бурхлива вода геостратегічної тенденції несе чайку української державності у потрібному напрямку. Так, у потрібному, але якщо не керувати човном на перекатах, можна і не доплисти до мети, розбившись об каміння порогів.

Щоб цього не сталося, слід розробити і послідовно впроваджувати в життя власну геополітику і мати власну геостратегію. Вони ж ґрунтуються значною мірою на системній територіальній організації суспільства, його просторовій організації й єдності.

Нині в Україні немає виразно сформульованої і зрозумілої народові ні геополітики, ні геостратегії, ні територіальної організації суспільства. Тому вона може виявитися не готовою до виконання відведеної їй історією геополітичної ролі.

Це пов’язано з великою внутрішньою дисперсністю, відсутністю єдності фактично в будь-якому аспекті внутрішньої геополітики. Такий стан речей свідомо підтримується ззовні з боку певних політичних кіл Росії та їх “п’ятої колони” в Україні.

Складається враження, що українські політики нинішнього часу чекають, коли розпадеться Росія і сам по собі зникне геополітичний тиск з боку останньої, щоб аж потім почати щось робити для просторової єдності і структуралізованості українського суспільства.

Українська влада, яка знаходиться в Києві, самоусувається від ролі внутрішнього геополітичного хартленду. В цих умовах може виникнути новий геополітичний центр. Зокрема, ним може стати Львів. На його базі починають вимальовуватися, з’являтися і відпрацьовуватися на практиці реальні геополітичні ідеї і моделі майбутнього внутрішнього устрою України.

З геополітичним і особливо геостратегічним ослабленням Росії та її відступом у вирішення внутрішніх проблем на заході і зовнішніх на сході львівський хартленд почне розширювати сферу свого впливу спочатку на Центральну, а потім і на Східну Україну. Врешті-решт цей вплив може поширитися на всі етнічні українські землі.

У зв’язку з актуалізацією геополітичних і геостратегічних проблем для України на початку ХХІ ст. слід з площини теоретичних дискусій у площину розробки концептуальних підходів переводити геополітичні поняття “український простір”, “сфера впливу України”, “місце українських геополітичних концепцій у мондіалізмі”, “геополітична дифузія і біфуркація”, “геополітична парцеляція”, “протодержави”, “геополітична тенденція”, “життєвий простір”, “гомогенна територія”, “українська національна ідея”, “місія української нації” тощо.

Однією з найбільших загадок європейської історичної геополітики є: як поталанило українцям вижити в умовах найнестабільнішої у світі “коридорної” території. По ній за декілька тисячоліть пройшли із заходу на схід і в зворотному напрямку майже всі народи Євразії.

При цьому сотні з них зникли, не залишивши по собі навіть сліду на землі. Від інших лише ці сліди і знаходять нині археологи. Українці ж не лише вижили, й зберегли незалежним свій давній генетичний і антропологічний тип.

Безкоштовно скачати реферат "Геополітика та геостратегія України" в повному обсязі