Реферат: Література та еміграція


Рубрика: Українська література
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 14 кБ

Скачати реферат

Як відомо, поняття “українська література” не визначається суто територіальним критерієм. Так сталося, що нашу літературу репрезентують письменники (таки наші, українські) і поза межами держави.

Ми ще по-справжньому не осмислили цей феномен: українці, закинуті жорстокими вітрами історії в далекі світи, будували там Україну... Ті, кого ми не дуже точно називаємо українською діаспорою, мають не тільки дуже шляхетну хворобу — ностальгію, вони повсюдно несуть у собі й невиліковну україноцентричність.

Саме такі люди й творили Україну поза Україною. Вони ставали національними лідерами й гуртували довколо себе земляків, зорганізовували їх у культурні громади, освітні, професійні, творчі об’єднання.

Вони самі подавали приклад жертовності й подвижництва в ім’я української ідеї. Як зазначав Ф.Погребенник, еміграції всіх часів і народів супроводжувалися народженням і розвитком громадсько-політичної й літературно-естетичної думки, що відображала історичну долю цього народу.

Цілісне вивчення літературного доробку діаспори лише починається. “Перед нами невідкладне завдання, — наголошував Федір Погребенник, — об’єктивно осмислити й оцінити творчі надбання українських митців у минулому й сучасному, зробити їх надбанням на рідних землях, виправити ту шкоду, якої завдано насильницьким відлученням більшовицьким режимом від материкової культури майже всього того, що створили в еміграції українські письменники, композитори, художники, вчені у різних галузях культури і науки”.

Вивчення і публікація творів, що за доби недержавної України постали у вільному світі, — одне з першочергових завдань сучасного літературознавства.

“Проблема “еміграція і література” щойно починає осмислюватися і потребує комплексного системного підходу з урахуванням доробку світової науки про літературу.

Конче необхідно не тільки простежити тематику та ідейний пафос творів емігрантів і про еміграцію, а й відтворити образ світу, вибудуваний у них, та їх поетику”, — впевнений Р.Гром’як.

Це важливо ще й з огляду на те, що протягом 20 ст. за межами України опинилася чимала когорта обдарованих митців, які попри свою географічну відірваність від України відіграли значну роль у розвитку її красного письменства.

Безкоштовно скачати реферат "Література та еміграція" в повному обсязі