Реферат: Естетизм Оскара Уайльда в романі "Портрет Доріана Грея"


Рубрика: Зарубіжна література
Вид: реферат
Мова: український
Розмір файлу: 55 кБ

Скачати реферат

Так чи став твір О. Уайльда «Портрет доріана Грея» підтвердженням естетизму його автора? Відповідь на це питання неоднозначна. На нашу думку, треба спробувати зрозуміти «великого естета», прийняти його в усій складності, з помилками й хибними судженнями, з гуманізмом і скептицизмом, благоговінням перед красою й беззастережним неприйняттям брутальності й цинізму реального життя.

Філософський характер роману наближує його до найвидатніших творів світової літератури — «Фауст໥ете, «Шагреневої шкіри» Бальзака.
Проблеми, порушені в романі, надають твору універсального характеру: життя і мистецтво; прекрасне і моральне; щастя і насолода; егоїзм і злочин; проблема морального вибору; проблеми кохання і дружби.

Стверджуючи, що «Будь-яке мистецтво не дає жодної користі», Оскар Уайльд створив роман, у якому наявне «прагнення істини, правди, добра...» все те, що ми визнаємо розумним, справедливим, істинним, моральним, прекрасним» (В.Стоюнін).

Розуміння естетизму, на нашу думку, у кожної людини своє, «будувати життя за принципами краси» - поняття відносне! Адже для кожного «краса» є щось особливе і відмінне, навіть неординарне. Для однієї людини це краса, а для іншої – ні.

Розглянувши і проаналізувавши роман О.Уайльда «Портрет Доріана Грея», виділемо основні положення естетизму за Уайльдом:
-велич і величність мистецтва
-самодосконалість мистецтва
-мистецтво вище від істини і моралі
-замилування прекрасним
-зображення краси у всіх її проявах
-проголошення гедонізму

Зрозуміло, моралізм Уайльда не так прямолінійний, однак моральна сторона роману, відіграє важливу роль - будь-яка надмірність, як у тому що людина сприймає, так і в тому, від чого вона відмовляється, несе в собі покарання.

В самому сюжеті роману закладена головна ідея естетизму про безумовну перевагу мистецтва над реальним життям, як приклад, остання сцена, коли Доріан намагався вбити своє зображення на портреті. А це в свою чергу доводить, що філософія насолоди не може заповнити духовний світ людини.

Головний герой деградує морально, його внутрішній світ повністю протилежний його зовнішності. Доріан обирає марнославний спосіб життя, заради свого задоволення. Виправдовується важким дитинством, суворим вихованням, аніж протистоїть труднощам та спокусам.
Отже, на основі дослідження можно зробити висновок - естетизм наявний у романі О.Уайльда «Портрет Доріана Грея».

Оскар Уайльд впевнений - існує щось заховане в самій красі та мистецтві, що вказує не тільки на шлях насолоди, але також може призвести до страждань внаслідок зіткнення з недосконалим реальним світом, який люди створили для себе.

А це означає, що мистецтво диктувалося волею митця і підлягало тільки суду естетичних законів. На думку Уайльда, мистецтво, не виражає нічого, крім самого себе, існує самостійно і розвивається за своїми законами.

Мистецтво не є породженням певної епохи чи її відтворенням, бо воно вище від життя. Саме ці погляди письменник і висвітлив у романі «Портрет Доріана Грея».

Список використаної літератури:


1. Аникст А. А. Уайльд Литературная энциклопедия: В 8 т. – М.: Сов. энциклопедия, 1972. Т.7. – С. 715-718.
2. Бабенко В. Паломник в страну прекрасного // Уайльд О. Избранное. –Свердловск: Изд-во Уральского ун-та, 1990. — С. 5-18.
3. Вайльд О. Портрет Доріана Грея: роман, п’єси / Пер. з англ., передмова та примітки Р.Доценка. – Харків: Фоліо, 2006. – 398 с.
4. Зарубіжна література: Посібник-хрестоматія 10кл. - Тернопіль: “БогДан”, 2000. – 398 с.
5.Міщук В. Своєрідність естетизму Оскара Уайльда. Його роман «Портрет Доріана Грея» Відродження. – 1994. – № 8. – С. 21-27.
6.Ніколенко О. Специфіка уроку зарубіжної літератури в старших класах
Всесвіт. л-ра та культура в навч. закл. України. – 2001. – №1. – С.19-23.
7.Оскар Вайльд. Зоряний хлопчик. Портрет Доріана Грея. Посібник для учнів 10 класу, вчителів зар. літ./Автор-укладач І.Л.Столій. – Харків: Веста: «Ранок», 2002. – 80 с.
8.Ржевська З.Естет чи мораліст? // Зарубіжна література. – 2007. – №10-11. – С. 7-10.
9.Соколянский М. Г. Оскар Уайльд: Очерк творчества. – Киев; Одесса: Лыбидь, 1990. – 199 с.
10.Урнов М. В. На рубеже веков. Очерки английской литературы: Конец 19-го-начало XX-го века. – М., 1970. – 165 с.
11.Черниш О. Спільний пошук істини // Всесвіт. л-ра та культура в навч. закл. України. – 2001. – № 2. – С. 3-7.
12. Штанько Л. Оскар Уайльд та роман «Портрет Доріана Грея»//Зарубіжна література. – 2007. - №10-11. – С. 11-12. Безкоштовно скачати реферат "Естетизм Оскара Уайльда в романі "Портрет Доріана Грея"" в повному обсязі