Реферат: Конституційні права і свободи
Поява нових, раніше невідомих Україні конституційних прав і свобод і відповідних обов'язків — закономірність і наслідок проголошення незалежності України.
При цьому з необхідністю зростає значення права як регулятора суспільних відносин, учасниками яких виступають громадяни. Розвиток юридичних гарантій реалізації прав людини та громадянина поєднується з аналогічним процесом у галузі юридичних гарантій охорони їх прав та свобод.
Державні органи, громадські організації, посадові особи у межах, встановлених законом, мають займатися виявленням фактів порушень прав та свобод людини, вживати заходів до захисту порушених прав та свобод, усунення цих порушень, застосовувати в межах своєї компетенції засоби впливу до винних або притягати їх до відповідальності.
Причому нині дуже актуальним є питання попередження зловживань службовим положенням посадовими особами, обмеження свавілля чиновників. Існуючий порядок розгляду скарг на незаконні дії посадових осіб не завжди забезпечує об'єктивне вирішення звернень громадян.
Норми та положення Конституції про основні права, свободи та обов'язки людини і громадянина з моменту вступу її в законну силу являють собою норми прямої дії як безпосередньо діюче право вищої юридичної сили. На практичну реалізацію всіх цих та інших конституційних приписів і має бути спрямована діяльність державних органів та політичних організацій.
Закони, що приймаються з метою конкретизації конституційних прав і свобод не можуть обмежувати останні у їх змісті, а мають перебувати у повній відповідності зі змістом конституційних прав та свобод, відповідати міжнародно-правовим стандартам та інтересам суверенної України як держави правової і демократичної.
Застосування та дія конкретного закону є одночасно застосуванням тієї конституційної норми, для реалізації якої прийнято цей закон. Тому порушення політичних, соціальних або економічних прав, закріплених у конкретному законі, є одночасно порушенням того конституційного права, яке ним конкретизоване.
Людина і кожний громадянин мають бути впевнені у тому, що будь-яка конституційна норма, яка гарантує його права та свободи, діє безпосередньо і прямо, а конкретні закони сприймаються ним лише як додаткові засоби реалізації конституційної норми. “Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, окрім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Це означає, що нові закони не мають обмежувати права людини та громадянина, погіршувати її становище.
Дуже складне питання юридичного забезпечення права на працю, освіту, відпочинок, житло, соціальний захист. Один із шляхів вирішення даної проблеми полягає не тільки у прийнятті відповідних законів, але й у розбудові економіки, у підвищенні життєвого рівня людей.
Конституція України піднесла на якісно новий рівень систему юридичних гарантій охорони прав і свобод громадян. На сторожі конституційних прав та свобод громадян України стоїть суд. "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а після використання всіх національних засобів правового захисту — аж до відповідних міжнародних судових установ чи до міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.
Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань; звертатися за захистом до суду та інших державних органів.
Головне полягає у тому, щоб Конституція стала основним законом прямої дії, щоб створені нею юридичні передумови справді відбулися, а гарантований нею демократичний порядок захисту прав та свобод не зазнав вихолощення у повсякденному житті.
Гарантом прав і свобод людини і громадянина є Президент України. В межах своєї компетенції організаційну діяльність по забезпеченню прав і свобод людини, громадянина, відповідно до Конституції, здійснюють Кабінет Міністрів; місцеві державні адміністрації; прокуратура; Конституційний Суд України та суди загальної юрисдикції: органи місцевого самоврядування. В Україні діє близько 20 неурядових організацій, діяльність яких пов'язана з правами людини.
Діяльність цих організацій надзвичайно важлива для забезпечення гарантій прав людини: вони здійснюють і захищають правову просвіту, здійснюють експертизу чинного законодавства України на предмет його відповідності міжнародним стандартам з прав людини, готують освітні програми з прав людини для різних спеціальних і професійних груп.
Україна має серйозні наміри включитись у процес забезпечення прав людини за міжнародними стандартами і я вважаю, що це є проявом високої правової культури держави.
Список використаної літератури:
1.Конституція України. К.: Велес, 2006 – 46 с.
2. Кодекс Законів про працю України (Затверджується Законом № 322 – VIII (322а – 08) від 10. 12. 1971 ВВР, 1971, додаток до № 50, ст. 375) (Із змінами, внесеними згідно з Указами Президії ВР Української РСР).
3. Болотіна Н.Б. Трудове право України: Підручник. – 2-ге вид., стер. – К.: Вікар, 2004. – 725 с.
4. Гончаренко В.Г. Основи правознавства: Навчальний посібник - К., 2002. – 382 с.
5. Граничні норми підіймання та переміщення важких речей неповнолітніми: затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22. 03. 1996 р. № 59 // Кодекс законів про працю України з постатейними матеріалами. Ч. II. // Укладачі: В.С. Ковальський, Л.П. Ляшко. – К.: Юринком, 2004. – С. 359-361.
6. Кодекс законів про працю // Право і практика. – 2001. - № 1.
7. Колодій А.М., Копєйчиков В.В., Лисенков С.Л. та ін.; За заг.ред. С.Л. Лисенкова, В.В. Копєйчикова. – К.: Юрінком Інтер, 2002. – 386 с.
8. Конституційне право України: Підручник для студентів вищих навчальних закладів / за ред. Ю.М. Тодики, В.С. Журавського. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2002. – 544 с.
9. Кравченко В.В. Конституційне право України: Видання 4, виправлене та доповнене. – К.: Атака, 2006 – 375 с.
10. Кравченко В.В., Сербан Ф.І. Конституційне право України (тематичний словник термінів та визначень). Навчальний посібник. – К., 1996. – 267 с.
11. Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх: затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31.01.1994 р. № 46 // Кодекс законів про працю України з постатейними матеріалами. Ч. II. // Укладачі: В.С. Ковальський, Л.П. Ляшко. – К.: Юринком, 2004. – С. 280-351.
12. Погорілко В.Ф. Конституційне право України: Підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти. – 4-те вид. – К.: Наук. Думка. 2003. – 732 с.
13.Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Конституційне право України. – К.: Наукова думка – Прецедент, 2006. – 344 с
14. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Конституційне право України. Академічний курс: Підруч.: У 2 т. – Т. 1 / За ред. В.Ф. Погорілка. – К.: ТОВ «Видавництво «Юридична думка», 2006. – 544 с.
15. Усенко І.Б. Основи правознавства: Навчальний посібник – К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 1997. – 416 с.
16.Фрицький О.Ф. Конституційне право України: Підручник. – К.: Хрінком Інтер, 2002. – 536 с.
17. Шебанова А.И. Трудове льготы молодежи, совмещающей работу с обучением. – М.: Знание, 1971. – 32с. - С. 181.
Безкоштовно скачати реферат "Конституційні права і свободи" в повному обсязі