Курсова: Концепт віртуальна реальність у творах В. Гібсона "Мона Ліза Овердрайв" і "Нейромантик"



Вивчено життєвий шлях та творчість В. Гібсона. Письменник народився в місті Конвей, штат Південна Кароліна.

Після смерті матері, коли йому було 18 років, школу Гібсон кинув і поїхав до подорожі по Каліфорнії і Європі.

У 1967 році він переїжджає до канадського міста Торонто – за його словами, він виїхав із США, щоб уникнути призову на в’єтнамську війну. У 1972 році він одружився і влаштувався у Ванкувері (тихоокеанське узбережжя Канади), де і почав писати фантастику.

Зрозумівши, що простіше розраховувати на стипендію, ніж працювати, вступає до університету Британської Колумбії, і в 1977 році отримує ступінь бакалавра, спеціалізуючись на англійській літературі. Ранні твори Гібсона в основному являють собою футуристичні розповіді, розповідають про проникнення кібернетики в життя людей і про вплив кіберпростору (реальності, створеної комп’ютером) на людство.

У 1984 році Гібсон видав роман “Нейромантик” за який отримав світове визнання. В. Гібсон вважається одним з кращих стилістів сучасної американської літератури. Лауреат премій “Х’юго”, “Небюла” і нагороди імені Філіпа К. Діка-1985.

Віртуальна реальність стала феноменом сучасного розвитку суспільства, саме останні десятиліття людської діяльності породили і дали широку популярність поняттю віртуальної реальності.

Особливістю становлення феномену віртуальної реальності є те, що вона обумовлюється розвитком комп’ютерних технологій і суспільний інтерес до неї зростає в кінці ХХ ст., коли вона починає усвідомлюватись як середовище спілкування і соціалізації, що впливає на горизонт нашого повсякденного досвіду і відповідну поведінку в реальному світі. Вона розглядається не тільки як фактор масштабних змін, але й як вираження сучасних культурних тенденцій.

Дослідження віртуальної реальності у творах В. Гібсона показало, що Гібсон, не маючи на той момент практично ніякого досвіду роботи з комп’ютером, висунув і розробив ідею віртуальної реальності, що була технічно реалізована через кілька років – причому пріоритет ідеї Гібсона визнавався всіма розробниками.

Поняття Кіберпростору у романі “Нейромантик” є ілюзію, що всюди проникає і змінює ставлення людини до реальності.

Дослідження опису віртуальної реальності (Гіперпростору) в романах В. Гібсона “Нейромант” і “Мона-Ліза Овердрайв”, яке підтвердило думку інших дослідників про те, що ці романи є справжніми романами кіберпанку:
- практично всі дії роману відбуваються у кіберпросторі (віртуальній реальності);
- при гострому сюжеті роман насичений описами гаджетів;
- збулось передбачення В. Гібсона – Японія стала центром пост-індустріального суспільства;
- рушійною силою глобалізації є діяльність транснаціональних корпорацій;
- світ майбутнього в описах Гібсона – не приємне місце, де життя суспільства в ньому повністю підпорядковане інтересам ворогуючих корпорацій.

Проза Гібсона має яскраво виражений соціально-психологічний і соціально-філософський характер.

Список використаної літератури:


1. Багдасарьян Н. Г. Философские науки. / Н. Г. Багдасарьян, В. Л. Силаева. – М. - 2005. - № 6. - С. 39- 58
2. Глухова О.Г. Виртуальная реальность: концептуальный потенциал понятия” Філософія науки: традиції та інновації / О.Г. Глухова № 1, 2009, с.154
3. Грязнова Є.В. Віртуальна реальність: аналіз смислових елементів поняття» / Є.В Грязнова // Філософські науки, 2005 р. № 2 - стор 125
4. Добронравова И.С. Синергетика: становление нелинейного мышления / И.С Добронравова. - К.: Либідь, 1990. - 152 с., 83
5. Зубрилин А.А., Эмигрировавшие в Интернет Человек / Р.И Александрова, А.А. Зубрилин. - 2002. – К.: № 4. - С. 131-137., 137
6. Ковалевська Е.В. Комп’ютерна віртуальна реальність: деякі філософські аспекти // Віртуальна реальність / Е.В. Ковалевська. - М. - 1998.
7. Кузнецова В.В. “Vadomori” — иду к своїй смерти // Виртуальное пространство культуры. Материалы научной конференции 11–13 апреля 2000 г. / В.В. Кузнецова. – СПб., 2000.С., 21–22
8. Носов Н.А. Виртуальная психология. / Н.А. Носов. - М.: Аграф, 2000. - 432 с., 31
9. Носов Н.А. Віртуальна реальність // Питання філософії. / Н.А.Носов. - 1999, N 10, с. 152-164
10. Павленко А.Н. Искусственное и естественное // Новая философская энциклопедия / А.Н. Павленко. - Т.2. - С. 158-159., 159 (В 4 томах)
11. Петрова Н.П. Компьютерное образование: неблагоприятный прогноз? // Hard’n’Soft. / Н.П. Петров. - 1996. - N7. - с. 90-92
12. Смеричевский Э.Ф. Виртуальная реальность: к аналізу этимологии понятия. // Наука. Релігія. Суспільство / Э.Ф. Смеричевский. - Донецьк: Наука і освіта. 2002. - № l. С. 72-80.
13. Смерічевський Е.Ф. Віртуальність у сучасній науковій літературі // Схід.- 2001. -.М. - С.49-51.Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Е.Ф. Смерічевський; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 21 с.
14. Уильям Гибсон «Нейромант» / Гибсон Уильям. - М.: АСТ, СПб.: Terra Fantastica, 1997 г. 576с.
15. Філько В.І. Типологія реальностей / В.І Філько // Філософські науки, 2005 р. - № 7. - с. 118. Безкоштовно скачати реферат "Концепт віртуальна реальність у творах В. Гібсона "Мона Ліза Овердрайв" і "Нейромантик"" в повному обсязі