Курсова: Розвиток мови у дітей віком від 1 до 3 років


Рубрика: Педагогіка
Вид: курсова робота
Мова: український
Розмір файлу: 45 кБ

Скачати курсову

Дана тема курсової роботи була, є і буде досить актуальною. Всебічний розвиток особистості неможливий без оволодіння всіма багатствами рідної мови. К.Д.Ушинський писав, що рідне слово є основою будь-якого розумового розвитку і скарбницею всіх знань. А саме основи мови закладаються в ранньому дитинстві, і цей період посідає найважливіше місце в подальшому розвитку особистості.

Ранній вік – це період підвищеної чутливості дитини до мови дорослих. Формування мови в цьому віці є основою всього психічного розвитку дитини. Якщо з будь-яких причин (хвороба, обмежене спілкування) мовні можливості дитини не використовуються в достатній мірі, то подальший загальний рівень розвитку починає гальмуватися.

Розвиток мови тісно пов’язаний з розвитком мислення дитини. В мові розкривається процес і результати мислення, а оформлена в мові думка краще усвідомлюється, стає точнішою. Через спостереження і слово засвоює дитина доступні їй факти навколишнього життя. Мова є засобом передачі дітям знань про природу, побут, суспільні явища.

Без мови неможливим був би розвиток аналітично-синтетичної діяльності дітей. Ознайомлюючись з предметами, за допомогою слова дитина вчиться розрізняти їхні ознаки, виділяти суттєве, узагальнювати предмети за їхніми спільними ознаками.

Ця складна аналітично-синтетична діяльність конче необхідна для успішної підготовки малят до школи. Адже в школі вони повинні вміти слухати і розуміти мову педагога, доповнювати висловлювання товаришів, користуватися як короткою, так і повною формою відповіді.
Але освоєння дитиною мови відбувається не так легко, як може здаватися. В такий момент дуже важливу роль відіграє підтримка і допомога дорослих.

Адже без їхньої допомоги, у дитини з часом виникають певні труднощі у спілкуванні з однолітками, з дорослими, а це в свою чергу дуже негативно впливає на психічний розвиток дитини та її майбутнє. Дещо можна виправити з часом, а дещо - ні. Особливо дефекти мови дуже болісно переживаються у підлітковому віці, а це призводить до того, що дитина стає замкнутою, сором’язливою.

Тому, я вважаю, щоб запобігти таким проблемам, необхідно дуже ретельно слідкувати за розвитком мови у дитини і обов’язково з нею займатися.
Мета роботи дослідити процес розвитку мови у віці від 1 до 3 років. Виявити причини відставання дітей у спілкуванні, та показати різні методи боротьби з дефектами.

Об’єктом є сама мова, її вплив на розвиток дитини та її значення.
Завданням цієї курсової роботи є розкрити та показати наскільки необхідною є така психічна функція, як мова. Лаконічно та послідовно викласти матеріал.

Предметом є вивчення розвитку мови у дітей віком від 1 до 3 років.
Матеріал курсової роботи має практичне застосування. Його можна застосовувати на семінарах, лекціях; для написання рефератів, доповідей; використовувати у дискусіях, диспутах. Також психологи та логопеди можуть використовувати як лекцію для батьків, чи то у дитячому садочку, чи то у школі.

Дослідженням даної теми займалося чимало вчених: Л.С. Вигодський, М.Г.Єлагіна (експериментально смодулювала умови переходу до активної мови); Д.Б.Ельконін (висунув принцип усвідомлення предметних дій); З.Ю.Кулагіна, М.М.Колюцький, І.В.Шаповаленко, В.М.Поліщук, В.Штерн (зробив перше лінгвістичне відкриття), К.Бюлер зробив відкриття флективної природи мовлення та інші.

Список використаної літератури:


1. Абрамов Г.С. Возрастная психология. – М., 2001, 263 с.
2. Баданина Л.П. Возрастная психология. – СПб., 2001, 193 с.
3. Вікова і педагогічна психологія. О.В.Скрипченко, Л.В.Долинська, З.В.Огороднійчук. – К., 2001, 305 с.
4. Возрастная и педагогическая психология. Под ред. М.В.Гамезо, Е.А.Петрова, Л.М.Орлова. – М., 2003, 168 с.
5. Гуцало Є.А. Вікова психологія. – Кіровоград, 2004, 280 с.
6. Далетерко Н.В. Дитяча психологія. – Слов’янськ, 2005, 429 с.
7. Заброцький М.М. Вікова психологія. Навчальний посібник. 2-е видання, виправлене і доповнене. – К., 2002, 104 с.
8. Кулаги на И.Ю., Колюцкий В.Н. Возрастная психология. Полный жизненный цикл развития человека. Учебное пособие для студентов высших специальных учебных заведений. Творческий центр. Москва, 2004, 463 с.
9. Маклаков А.Г. Общая психология. Учебник для ВУЗов. Серия Учебник Нового Века. – СПб, 2006, 594 с.
10. Обозов Н.Н. Возрастная психология. – СПб, 2000, 208 с.
11. Обухов Л.Ф. Возрастная психология. Издание 4-е. – М.,2001, 423 с.
12. Обухова Л.Ф. Детская (возрастная) психология. Учебник. – М., 1996, 373 с.
13. Педагогічна та вікова психологія. Серія „Вища освіта в Україні. – К., 2007
14. Поліщук В.М. Вікова і педагогічна психологія. Навчальний посібник. – Суми, 2007
15. Савчин М.В., Василенко Л.П. Вікова психологія. – К., 2005, 344 с.
16. Шаповаленко И.В. Возрастная психология (Психология развития и возрастная психология). М., 2007, 351 с.
17. Будьмо здорові. Науково-популярний журнал // Серпень, 2008, С.20
18. Будьмо здорові. Науково-популярний журнал // Листопад, 2007, № 11, С. 23 Безкоштовно скачати реферат "Розвиток мови у дітей віком від 1 до 3 років" в повному обсязі