Дипломна: Особливості роботи соціального педагога з неповними сім'ями



1. Як показав аналіз наукової літератури, неповна сім'я – це мала соціальна група, спільно мешкаючих одного з батьків і його дітей (дитини), що утворились в результаті розлучення, смерті чоловіка чи дружини, народження або всиновлення дитини поза шлюбом, в якій відповідальність за виховання і соціалізацію дитини покладається на одного з батьків.

Тому розрізняють такі види неповних сімей: розведена, осиротіла, позашлюбна. Крім того, існують неповна материнська та неповна батьківська сім'ї.

У дослідженні виявлено, що найбільш негативний вплив на формування особистості дитини є неповні розлучені сім'ї. Дітям з цих сімей складно налагодити міжособистісні стосунки з батьками, в них знижується успішність, слабне прагнення до досягнень, крім того, в них занижена самооцінка, підвищена тривожність, вони більше піддаються комплексам.

Батькові або матері самостійно складно виконувати основні функції в такій сім'ї: репродуктивну, економічну, виховну, комунікативну, організацію дозвілля та відпочинку.

У роботі проаналізовані основні проблеми неповних сімей, зокрема поєднання ролі обох батьків в одній особі; утруднення статево рольової орієнтації дітей; особистісні проблеми самотнього батька чи матері; труднощі при створенні вторинної сім'ї.

Доведена необхідність соціально-педагогічної допомоги таким сім'ям. Соціальний педагог в роботі з неповною сім'єю ставить собі мету – захист інтересів дитини. Він має проводити реабілітаційну роботу з матерями і дітьми після розлучення, допомагати розв'язувати життєві та виховні проблеми, сприяти урегулюванні питань, що стосуються інтересів дитини.

Головне в спілкуванні матері з сином є підтримка його прагнення до майбутньої ролі чоловіка. Як показують результати дослідження, основною причиною формування неправильної поведінки у хлопчиків сприяють помилки сімейного виховання, зокрема, відсутність в сім'ї прикладу чоловічої поведінки.

2. Запобіганню та профілактиці неправильної поведінки може сприяти реалізація спеціальних програм організації спільної діяльності соціального педагога, педагогів та батьків.

Нами була розроблена програма, спрямована на соціально-педагогічну підтримку неповних сімей, яка була реалізована у Смілянському навчально-виховному комплексі “Загальноосвітня школа І ступеня — гімназія ім.В.Т.Сенатора” Смілянської міської ради Черкаської області. Програма включала 2 етапи: діагностичний та корекційний. На корекційному етапі в роботу з дітьми ключались батьки з повних сімей.

3. Реалізація програми на діагностичному етапі показала, що сприятлива сімейна ситуація спостерігалась лише в двох сім'х, а в інших 80% сімей відносини між матір'ю та сином складались неблагополучно. У двох сім'ях існував такий тип батьківського ставлення як відкидання. Після реалізації корекційної частини програмирезультати дещо змінились, зникло таке ставлення як відкидання, і з'явилось таке ставлення як кооперація, яке раніше в жодній з досліджуваних сімей не було виявлено.

Результати дослідження на заключному етапі виявили позитивні зміни у поведінці хлопчиків з неповних сімей, а саме:
- стриманість у поведінці з мамою (50%);
- активна допомога мамам по господарству (70%);
- толерантне ставлення до дівчаток та прагнення до налагодження дружніх відносин з ними (40%).

Впровадження програми соціально-педагогічної підтримкм неповних сімей в умовах загальноосвітньої школи дозволило сформулювати методичні рекомендації для матерів:
1. У вихованні хлопчиків необхідно враховувати наступне:
- запорукою ефективного виховання є атмосфера любові і доброзичливості в сім'ї;
- при спілкуванні з дитиною важливо вміло поєднувати поваги до його особистості з високою вимогливістю;
- треба вміти зрозуміти і прийняти свою дитину такою, якою вона є, і сприяти розвитку в ньому кращого;
- виховні впливу потрібно будувати з урахуванням вікових, статевих та індивідуальних особливостей дітей і з опорою на позитивне в дитині.

2. Потрібно уважно ставитися до думки та суджень дитини, намагайтеся її зрозуміти. Потрібно постаратися не примушувати дитину, а переконати його, вчити розмірковувати і аналізувати разом з ним можливі наслідки його дій.

3. В основі сімейних конфліктів з дітьми, як правило, лежить невідповідність батьківських відносин і вимог бажанням і можливостям дитини. Необхідно приділити особливу увагу обгрунтованості заборон для дитини і можливо дати йому трохи більше свободи і самостійності.

4. У роботі визначені основні особливості охорони праці у процесі соціально-педагогічної роботи з неповними сім”ями, нормативно-правові акти, на які спирається у цій діяльності соціальний педагог.

Безкоштовно скачати реферат "Особливості роботи соціального педагога з неповними сім'ями" в повному обсязі