Реферат: Винагорода як засіб мотивації праці



Мотивація працівників є невід’ємною складовою при управлінні підприємством будь-якої сфери. Вона відіграє велику роль при управлінні працівниками незалежно від видів підприємств за критерійним поділом і від середовища в якому воно перебуває.

Слід відзначити, що мотивація працівників набула особливо значення на фоні кризових явищ економіки, коли набуває значення максимального використання усіх наявних ресурсів підприємства у тому числі трудових.

За сучасних умов неодмінною складовою успіху підприємств, що функціонують у конкурентному середовищі та зорієнтовані на збереження й зміцнення свого лідерства в майбутньому, є персонал. Досить часто підприємство, яке виривається вперед завдяки правильному управлінню, залишається в лідерах, оскільки виконання подібних дій може виявитися нереальним для його конкурентів.

Персонал–єдиний з усіх чинників виробництва, що має творчу складову. У зв'язку з цим важливим є вміння керівництва підприємства сприяти розкриттю творчих здібностей працівників, зокрема шляхом ефективної мотивації їхньої діяльності.

Актуальність даної теми обумовлена тим, що розробка успішних заходів зі стимулювання персоналу є однією з необхідних умов підвищення продуктивності праці та прибутку на підприємстві в цілому. При цьому творча діяльність робітників сприяє формуванню нематеріальних активів підприємства, що сприяє росту його конкурентоспроможності.

Мета полягає у дослідженні основних видів винагороди, які керівництво підприємства може використовувати в процесі мотивації працівників до підвищення їхньої активності.

Завдання полягає у визначенні сучасних теорій мотивації праці та механізм дії мотивації.

У практиці діяльності сучасних підприємств набули поширення різноманітні стимули, тобто важелі або інструменти впливу на людей, які спонукають їх до праці. З метою прискорення роботи багато підприємств приділяє увагу стимулюванню не лише наукових працівників і конструкторів, а й інших співробітників, які залучені до цього процесу.

Розглядаючи поняття мотивація можна сказати, що вона має багатогранну сутність. З психологічної точки зору мотивація – це прагнення людини до дії, в якій вона відчуває потребу, але не здатна приступити до неї або здійснити самостійно. Якщо безпосередньо розглядати підприємство то трудова мотивація – це процес стимулювання окремого працівника чи групи працівників до діяльності, спрямованої на досягнення цілей підприємства, на продуктивне виконання прийнятих рішень або зазначених робіт.

Одним із найважливіших стимулів є винагорода, що може мати як грошову (матеріальну), так і не грошову (нематеріальну) форму. При цьому основна роль у стимулюванні належить саме грошовій винагороді, основними видами якої є: заробітна плата, премії, різного роду доплати та надбавки, дивіденди за акціями, участь у прибутках і участь у доходах.

Винагорода є одним з найважливіших стимулів, за допомогою якого керівництво організації може спонукати працівників до підвищення їхньої інноваційної активності.

Враховуючи те, що до здійснення інноваційного процесу на підприємстві залучені працівники різних категорій, які мають власні потреби та праця яких має свої особливості, комплексна система винагородження має включати різні види грошової та не грошової винагороди, які є складовими зовнішньої винагороди працівників підприємства.

З метою підвищення мотивації працівників (особливо творчої діяльності) керівництво організації має пропонувати їм не лише зовнішню винагороду, а й створювати умови для отримання ними внутрішньої винагороди.

Саме використання різних видів зовнішньої та внутрішньої винагороди у комплексі дозволить керівництву підприємствапідвищити інноваційну активність працівників.
Враховуючи те, що більш дієвий стимулюючий вплив на працівників має винагорода, надання та розмір якої залежить від отриманих індивідуальних результатів їхньої діяльності, подальших практичних досліджень вимагає проблема оцінювання роботи працівників, залучених у здійснення інноваційного процесу на підприємстві.

Визначено, що стимулювання – засіб, за допомогою якого здійснюється мотивація. У практиці сучасних компаній реалізується двомоментний підхід до стимулювання праці в інноваційному процесі: прагнення максимально активізувати творчу особистість; спрямування активності працівника на досягнення конкретного комерційного результату.

Таким чином, мотивація являє собою процес створення системи умов або мотивів, які мають вплив на поведінку людини, що направляють його в потрібну для організації сторону, що регулюють його інтенсивність, межі, що спонукають проявляти сумлінність, наполегливість, старанність у справі досягнення цілей.

Список використаної літератури:


1. Моргулець О.Б. Менеджмент у сфері послуг [Електронний ресурс]/ О.Б. Моргулець.
2. Хорошильцева Н. Исследование структуры мотивации специалистов при построении системы оплаты труда [Електронний ресурс]/ Н. Хорошильцева.
3. Роббинз С.П. Основы организационного поведения / С.П. Роббинз. – М. : Издательскийдом «Вильямс», 2006. – 448 с.
4. Данилова Е. Типичные ошибки при создании системы мотивации [Електроннийресурс]/ Е. Данилова.
5. Дандон Э. Организационная инновация[Електронний ресурс]/ Э. Дандон.
6. Ньюстром Дж. В. Организационное поведение / Дж. В. Ньюстром, К. Дэвис. –СПб. : Питер, 2000. – 448 с.
7. Краснокутська Н.В. Інноваційний менеджмент: навч. посібник / Н.В. Краснокутська. – К. : КНЕУ, 2003. – 504 с.
8. Гончаров В.В. В поисках совершенства управления: руководство для высшего управленческого персонала. Опыт лучших промышленных фирм США, Японии и стран Западной Европы / В.В. Гончаров. – М.: МП «Сувенир», 1993. – 488 с.
9. Ламанов А. Мотивацияперсонала в инновационномбизнесе[Електронний ресурс] / А. Ламанов.
10.Моргулець О.Б.Менеджмент у сфері послуг [Електронний ресурс] / О. Б. Моргулець.
11. Хоменко Л.М. Основні видиви нагороди якнайважливішого стимулу до підвищення інноваційної активності працівників підприємства[Електронний ресурс] / Л.М. Хоменко
12. Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник/ Г.Н. Климко, В.П. Нестернко, О.О Каніщенко та ін.; За ред. Г.Н. Климка, В.П.Нестеренка. – 2-е вид. перероб. і доп. – К.: Вища шк. – Знання, 1997. –743 с.
13. Рогожин П. С, Гойко А. Ф. Економіка будівельних організацій. - К.: Скарби, 2001.
14. Петрович Й.М., Кіт А.Ф., Семенів О.М. та ін. Економіка підприємства: Підручник/ За зав. ред. Й.М. Петровича. – Львів.: Новийсвіт – 2000, 2000.
15. Грзхзм Х.Т., Беннетт Р. Управление человеческими ресурсами: Учеб.пособие для вузов/Пер. с англ. под. ред. Т.Ю. Базарова и Б.Я Еремина. – М.: ЮНИТИ, 2003.
16. Осовська Г.В., Крушельницька О.В. Управління трудовими ресурсами: Навч. посібник. – К.: Кондор, 2003. Безкоштовно скачати реферат "Винагорода як засіб мотивації праці" в повному обсязі