Реферат: Зороастризм, мітраїзм, маніхейство. Міфологічні системи Стародавнього Ірану
Іранська міфологія являє собою досить складне явище, тому неможливо пов'язати її з окремо взятою державою. Початковий етап формування іранської міфології відноситься до епохи індоіранської спільноти, тобто до того часу, коли південноруські степи населяли племена арійців, або індоіранців (II-перша половина I тисячоліття до н.е.).
У ході багатовікових міграцій давньоіранські племена скотарів і землеробів заселили Середню Азію, Іран, Афганістан. З осіданням іранців-кочовиків у цих областях розвиток іранської міфології пішов відокремленими шляхами. У результаті до VII-VI століть до н.е. склалися відносно самостійні цикли іранської міфології: давньомідійская, давеньоперсидська, скіфо-сарматська, согдійська і деякі інші.
Спільність всіх цих міфологічних систем виражалася у використанні східних культових термінів. Крім того, у всіх міфологіях знайшли відображення деякі елементи загальних індоіранських уявлень. Однак ідеологічні основи всіх перерахованих циклів істотно відрізнялися один від одного, відображаючи відмінності в рівнях соціально-економічного та культурного розвитку різних народів.
Після греко-римського завоювання Ірану настав період, під час якого перероблялися старі і виникали нові міфи, склався в основних рисах закон зороастризму. Поширився мітраїзм і маніхейство.
Іранська міфологія спирається на дані індоєвропейської, індоіранської, ведійської та інших міфологій. Основні джерела іранської міфології представлені текстами, пам'ятками мистецтва та археології.
Головним джерелом для реконструкції іранської міфології служать відомості «Авести», тому її нерідко називають авестійськой міфологією. «Авеста» складається з окремих книг, що носять назву Наскии. Згідно з однією гіпотезою, письмово вони були зафіксовані в ранньоелліністіческій період (III століття до н.е.); за іншою версією, це сталося на початку нашої ери при династії Аршакідів, за третьою - тільки при Сасанідах, тобто в VI столітті н.е.
В усній формі найдавніші тексти «Авести» і в першу чергу «Гати», створення яких приписується засновнику зороастризму Заратушрі (Зороастру), а також «Яшти», що представляють собою гімни окремим божествам, існували з XII-X століть до н.е. Кілька століть пізніше з'явилися збірки обрядових приписів «Вендідад» («Закон проти девів»), «Вісперед» («Книга про всіх божеств») і збірники молитов.
Іранська міфологія - сукупність міфологічних уявлень давніх іранців. Початковий етап формування іранської міфології відноситься до епохи індоіранської спільності (арійці - індоіранці населяли південноруські степу в 2-му - 1-й половині 1-го тис. до н. Е..)
Головним джерелом для реконструкції міфології служать відомості «Авести», написані сакральною авестійською мовою, і давньоперські клинописні написи. «Авеста» складається з окремих книг - наск. Загалом, іранська міфологія виявляє безліч близьких відповідників в ведійської міфології і в індоєвропейській міфології.
Існує цілий ряд схожих сюжетів (верховне семибожжя; боротьба за владу у всесвіті двох споріднених, але ворогуючих угруповань богів; драконоборство; потоп, дві посмертні дороги душі, чудесний міст в загробний світ, що охороняється собаками, тощо) і персонажів (Мітра, Апам-Напата, др.-Іран. Хаома і вед. Сома; трехпастий і Шестиокий дракон - др.-іран. Ажи-Дахака і вед. Ахи Будхнья та ін.)
В цілому іранську міфологію від інших індоєвропейських традицій відрізняє етичне забарвлення, різкий дуалізм добра і зла, добрих духів Ахура і девів, на чолі з Ангро-Майнью, що приніс в сотворенний Ахурамаздой світ гріхи, хвороби, смерть і прагне знищити добро.
Поряд з дуалізмом етичним (протиборство добра і зла) іранській міфології був притаманний і дуалізм гносеологічний: світ поділявся на дві сфери - земну, тілесну і духовну потойбічну, де також проходила боротьба добрих і злих сил.
Список використаної літератури:
1. Дьяконов М. М., Очерк истории древнего Ирана, М., 1961
2. Атеистический словарь.— М.: Политиздат. Под общ. ред. М. П. Новикова. 1986.
3. Фрай Р. Н., Наследие Ирана, [пер. с англ.], М., 1972
4. Рак. И.В., Зороастрийская мифология, Летний сад, 1998
5. Кюмон Фр., Мистерии Митры, Евразия, 2000
Безкоштовно скачати реферат "Зороастризм, мітраїзм, маніхейство. Міфологічні системи Стародавнього Ірану" в повному обсязі