Реферат: Ідеї ренесансного гуманізму в полемічній літературі



Українська церковно-полемічна література XVI-XVII століть виникла й розвивалась як один із засобів захисту православ'я від католицизму, який прагнув підкорити українську церкву владі Папи Римського, від примусової полонізації українського народу.

Під полемічною літературою розуміють сукупність художньо-публіцистичних творів, які були написані у формі церковно-історичних трактатів, відкритих листів, послань, промов. Така форма літератури закликала до дискусії, суперечки протилежних сторін, тобто до полеміки.

В полемічній літературі обговорюються проблеми релігійної дискусії між католицькою та православною церквами. Полемічні твори нерідко виходять за межі церковних суперечок, богословських дискусій.

У них виразно проступають риси викривальні, відчувається голос полеміста на захист пригноблених верств населення, бідного і нещасного селянина. Саме у цьому і проявляється гуманізм.

Гуманізм – течія в культурі епохи Відродження, яка визнає людину найвищою цінністю у світі, де здійснюється повага до гідності та розуму людини, право на щастя в житті, вільний вияв природних почуттів і здібностей.

Гуманізм - головна культурна течія Ренесансу. Гуманісти ніколи не протиставляли себе релігії. Вони вважали, що відроджують справжню Церкву та віру в Бога, при цьому вони не вбачали жодного протиріччя в поєднанні християнства з античною філософією.

«Обов'язок людини - брати участь у світі, а не йти від нього, покращувати світ, а не відсторонено дивитися на нього. Людина та світ прекрасні, бо створені Богом, і завдання людини - покращувати світ, роблячи його ще прекраснішим, в цьому людина є соратником Бога» – одна з основних ідей гуманістів.

Ідеї ренесансного гуманізму виникали й розвивалися в Україні на ґрунті двох різних традицій: західноєвропейської та русько-візантійської.

Початки полемічної літератури зв’язані з Острогом та Острозькою школою. Найвідомішими серед полемістів православного табору були Г. Смотрицький, І. Вишенський, X. Філалет, В. Острозький, С Зизаній, М. Смотрицький, З. Копистенський, Клірик Острозький.
Важливу роль у боротьбі українського народу за свою віру, мову й культуру відіграв твір «Пересторога» (поч. ХVII ст.).

Його анонімний автор яскраво й образно показав релігійно-ідеологічне гноблення народу з боку католицизму під егідою Речі Посполитої та Риму, а порятунок від цього лиха вбачав він у поширенні знань, освіти, у книгодрукуванні та діяльності братств.

Відродження церкви тут надзвичайно щільно зв’язується з відродженням культурним, піднесенням освітного рівня. І тут є зв’язки і з психологією реформації, і з реторичною стилістикою ренесансу.

Поштовхом до посилення полеміки став виступ польського публіциста-єзуїта П. Скарги «Про єдність Церкви Божої» (Вільно, 1577), у якому він намагався ідеологічно виправдати церковну унію. Цей виступ гостро засудили у своїх посланнях, трактатах і памфлетах православні письменники, частина яких побажала залишитися анонімною.

Полеміка набрала нової сили після впровадження папою римським Григорієм XIII у 1582 р. календарної реформи, що стала причиною нових утисків і гонінь проти православних. Тоді на захист прав українського народу став Герасим Смотрицький, який в своєму трактаті "Календар римський новий" науково довів перевагу юліанського календаря і розкрив провокаторську роль нововведеного григоріанського.

Літературні твори полеміки особливо рясно почали з'являтися в Україні у зв'язку з підготовкою і укладенням Брестської церковної унії 1596 p., коли наступ католицизму на культуру, мову, віру українського народу став загрожувати самому його національному існуванню.

Список використаної літератури:


1. Лекції з історії західної філософії. В. П. Лега.
2. Лекції з історії Світової та вітчізняної культури. Яртіся.
3. Довіднік з історії України. М. Котляр, С. Кульчицький.
4. Історія української літератури (від початків до доби реалізму). Чижевський
5. Історія української культури. Павлова О.Ю. Безкоштовно скачати реферат "Ідеї ренесансного гуманізму в полемічній літературі" в повному обсязі