Історія україни
Програма зовнішнього незалежного оцінювання 2008 р.
Пояснювальна записка
Програму зовнішнього незалежного оцінювання (далі – ЗНО) 2008 р. з історії України розроблено на базі чинних програм з історії України для 7–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених Міністерством освіти і науки України (лист №1/11-2646 від 08.06.2001 р., лист №1/11-385 від 30. 01. 2004 р) і програм вступних випробувань до вищих навчальних закладів.
Матеріал у програмі ЗНО–2008 р. з історії України згруповано за розділами: «Стародавня історія України», «Середньовічна історія України», «Нова історія України», «Новітня історія України».
Програму значно розвантажено від надмірної деталізації. Залишено основні матеріали, виклад основних ідей і усунуто докладні формулювання, другорядний фактичний матеріал.
Програма ЗНО–2008 р. з історії України складається з «Пояснювальної записки», «Змісту», «Переліку розділів і тем» та «Вимог до рівня підготовки учасників зовнішнього незалежного оцінювання з історії».
Перелік розділів і тем
Стародавня історія України
- Археологічна періодизація стародавньої історії. Поява і розселення людей на території України в епоху палеоліту. Заняття та початки духовного життя людини в епоху палеоліту й мезоліту.
- Неолітична революція. Неолітичні культури на території України. Трипільська культура. Перші індоєвропейці на території України. Середньостогівська та ямна культури.
- Ранній залізний вік. Історичне значення винайдення металургії заліза. Кіммерійці. Чорноліська культура. Скіфи. Сармати.
- Заснування античних міст-колоній у Північному Причорномор’ї та Криму. Суспільний лад і державний устрій античних міст-колоній у Північному Причорномор’ї та Криму. Економіка античних міст-колоній у Північному Причорномор’ї та Криму.
- Боспорське царство. Культура та духовне життя населення античних міст-колоній у Північному Причорномор’ї та Криму.
- Походження слов’ян. Археологічні культури давніх слов’ян (венедів, антів, склавинів). Перші писемні згадки про слов’ян. Суспільне життя давніх слов’ян. Господарство давніх слов’ян.
- Давні слов’яни під час вторгнення готів та гунів. Розселення слов’ян у V–VІІ ст. Походження українців.
Середньовічна історія України
- Виникнення та розквіт Київської Русі.
- Розселення східнослов’янських племінних союзів у VІІ–Х ст. Господарство східних слов’ян у V–Х ст. Суспільство східних слов’ян у V–Х ст. Перші державні утворення східних слов’ян. Виникнення міста Києва. Сусіди східнослов’янських племен у VІ–ІХ ст. (авари, болгари, хозари).
- Утворення Київської Русі. Походження назви «Русь». Князі Аскольд і Дір, їхні походи на Візантію. Правління Олега в Києві. Русь і хозари. Русь і варяги. Норманська проблема. Князь Ігор, його військові походи.
- Княгиня Ольга, її внутрішньополітичні реформи. Князь Святослав Ігоревич, його військові походи.
- Князювання Володимира Святославича. Територія Київської Русі наприкінці ІХ – на початку ХІ ст. Запровадження християнства як державної релігії, його значення. Русь і Візантія.
- Міжусобна боротьба між синами Володимира Святославича. Князювання Ярослава Мудрого. «Руська правда».
- Правління Ярославичів. З’їзд князів у Любечі. Володимир Мономах. Правління Мстислава Володимировича. Русь і Степ (печеніги, торки, берендеї, половці).
- Київська Русь за часів роздробленості. Галицько-Волинська держава.
- Причини і сутність роздробленості Київської Русі. Київське князівство в середині XII – першій половині ХІІІ ст. Чернігівське князівство в середині XII – першій половині ХІІІ ст. Переяславське князівство в середині XII – першій половині ХІІІ ст.
- Галичина та Волинь у Х–ХІІ ст. Об’єднання Галицького та Волинського князівств. Князь Роман Мстиславович. Становище Галицько-Волинського князівства після смерті Романа Мстиславовича.
- Битва на річці Калка. Похід на Русь орд Батия. Оборона Києва від монголо-татар, його падіння. Золотоординське панування над українськими землями.
- Внутрішня та зовнішня політика Данила Романовича Галицького. Розподіл і збереження Галицько-Волинського князівства нащадками Данила Галицького. Кінець незалежної Галицько-Волинської держави. Юрій ІІ Болеслав.
- Політичний устрій, соціально-економічний, культурний розвиток Київської Русі та Галицько-Волинської держави в ІХ–ХІV ст.
- Організація державної влади Київської Русі та Галицько-Волинської держави в ІХ–ХІV ст. Руське суспільство: основні суспільні стани та система залежності й підпорядкування. Землеволодіння, феодальні повинності, соціальні конфлікти на Русі. Право, закон і суд на Русі. Економічний розвиток Київської Русі та Галицько-Волинської держави: сільське господарство, ремесло, торгівля. Міста Київської Русі та Галицько-Волинської держави.
- Матеріальна культура та побут населення Русі. Церковна організація на Русі.
- Культура Київської Русі та Галицько-Волинської держави (усна народна творчість, писемність, освіта, пам’ятки книжкового мистецтва, література, наукові знання, архітектура, образотворче мистецтво, музика, декоративно-ужиткове мистецтво).
- Місце Київської Русі та Галицько-Волинської держави в історії українського народу. Походження назви «Мала Русь» («Russia Minor»). Походження й поширення назви «Україна». Історичне значення Київської Русі та Галицько-Волинської держави.
- Українські землі у складі Великого князівства Литовського та інших держав (друга половина XIV – середина XVI ст.).
- Боротьба Польщі, Угорщини та Литви за Галицько-Волинську спадщину. Включення українських земель до складу Великого князівства Литовського. Політичне становище українських земель у складі Великого князівства Литовського. Економічний розвиток українських земель у складі Великого князівства Литовського. Становище привілейованих суспільних станів в Україні в середині ХІV – середині ХVІ ст.: князі, пани, шляхта. Становище непривілейованих суспільних станів в Україні в середині ХІV – середині ХVІ ст. Міста. Магдебурзьке право.
- Кревська унія та її вплив на українські землі. Ліквідація князем Вітовтом самостійності удільних українських князівств. Виступ литовсько-руської знаті на чолі з князем Свидригайлом Ольгердовичем. Відновлення й остаточна ліквідація Київського і Волинського удільних князівств. Змова князів 1481 р. Повстання князя М. Глинського.
- Московсько-литовські війни кінця XV – середини XVI ст. та українські землі. Українські землі в складі Угорщини (до кінця XVIІ ст.). Українські землі в складі Молдавії (до кінця XVIІІ ст.). Кримське ханство та українські землі в XV – першій половині XVIІ ст.
- Умови розвитку української культури в другій половині ХІV – першій половині ХVІ ст. Українська культура в другій половині ХІV – першій половині ХVІ ст. (усна народна творчість, освіта, наукові знання, Ю. Дрогобич, література, початок друкування слов’янських книг кириличним шрифтом, Ш. Фіоль, архітектура й містобудування, образотворче мистецтво, музика).
- Релігія і церква в Україні другої половини ХІV – середини ХVІ ст.
Нова історія України
- Українські землі під владою Речі Посполитої. Наростання національно-визвольної боротьби українського народу.
- Люблінська унія та її вплив на українські землі. Політичне становище українських земель у середині XVI – середині XVIІ ст. Економічний розвиток українських земель у середині XVI – середині XVIІ ст. Українське суспільство в середині XVI – середині XVIІ ст. Князь Костянтин-Василь Острозький.
- Виникнення українського козацтва. Господарська діяльність козаків у XV – першій половині XVIІ ст. Утворення Запорозької Січі. Д. Вишневецький. Реєстрове козацтво. Боротьба козаків проти татар і турків. Повстання К. Косинського та С. Наливайка.
- Гетьман П. Конашевич-Сагайдачний. Участь українського козацтва в Хотинській війні. Українське козацтво в російсько-польських війнах другої половини XVІ – першої половини XVIІ ст.
- Козацько-селянські повстання 1620-х – 1630-х рр.
- Національно-культурний рух в Україні (друга половина XVI – перша половина XVII ст.).
- Становище православної церкви в другій половині XVI ст. Православні братства наприкінці XVI – у першій половині XVIІ ст. Брестська церковна унія. Становище греко-католицької та православної церков в першій половині XVII ст. Відновлення вищої православної ієрархії. Й. Борецький. П. Могила.
- Умови розвитку культури в другій половині XVI – першій половині XVIІ ст. Культура України в другій половині XVI – першій половині XVIІ ст. (освіта, наукові знання, усна народна творчість, література, образотворче мистецтво, скульптура, архітектура та містобудування, театр, музика).
- Братські школи. Острозька академія. Утворення Києво-Могилянської колегії. Полемічна література наприкінці XVI – першій половині XVIІ ст. І. Вишенський. Початок книгодрукування в Україні. Діяльність І. Федорова в Україні.
- Національно визвольна війна українського народу проти Речі Посполитої середини XVII ст.
- Передумови і причини Національно-визвольної війни середини XVII ст. Воєнні дії 1648 р. (битви на Жовтих Водах, під Корсунем, Пилявцями, облога Львова і Замостя). Загальнонародне повстання в Україні 1648 р. та його наслідки. Воєнні дії в 1649 р. (битва під Лоєвим та Зборовим). Зборівський договір та його значення.
- Соціально-політичні зміни в Україні 1648–1649 рр. Утворення української козацької держави – Гетьманщини. Органи державної влади Гетьманщини. Адміністративно-територіальний устрій Гетьманщини. Фінансова система Гетьманщини. Судочинство Гетьманщини. Міжнародне становище та зовнішня політика Гетьманщини.
- Воєнно-політичні події 1650–1653 рр. Внутрішнє і зовнішньополітичне становище Гетьманщини наприкінці 1653 р.
- Українсько-російська міждержавна угода 1654 р. Воєнні дії 1654–1655 рр. Віленське перемир’я. Воєнно-політичні події 1656–1657 рр. Б. Хмельницький як політичний і військовий діяч. Сподвижники Б. Хмельницького.
- Українські землі в другій половині ХVІІ ст.
- Становище України після смерті Б. Хмельницького. Гетьман І. Виговський, його зовнішня та внутрішня політика. Гадяцька угода. Російсько-українська війна 1658–1659 рр.
- Гетьман Ю.Хмельницький. Територіальний розкол України-Гетьманщини. Гетьман П. Тетеря, його діяльність. Гетьман І. Брюховецький, його діяльність. Андрусівська угода, її значення для України.
- Гетьман П. Дорошенко, його боротьба за об’єднання України. Гетьман Д. Многогрішний, його діяльність. Гетьман І. Самойлович, його діяльність. Чигиринські походи турецько-татарського війська. Бахчисарайський договір. «Вічний мир» 1686 р. Підпорядкування Української православної церкви Московському патріархатові.
- Перший Кримський похід.
- Запорозька Січ в другій половині XVIІ ст. І. Сірко.
- Слобідська Україна в другій половині XVIІ ст. – середині XVIІІ ст.
- Українські землі наприкінці XVII – в першій половині XVIII ст.
- Коломацькі статті 1687 р. Зовнішня та внутрішня політика гетьмана І. Мазепи. Другий кримський похід. Козацтво на Правобережній Україні в останній чверті XVIІ – на початку XVIІІ ст. С. Палій. Національно-визвольне повстання 1702–1704 рр. Остаточна ліквідація козацтва на Правобережній Україні.
- Участь українських полків у Північній війні. Українсько-шведський союз у роки Північної війни. Зруйнування Чортомлицької Січі. Полтавська битва.
- Гетьман П. Орлик та його Конституція.
- Гетьман І. Скоропадський. Решетилівські статті та «Рішительний указ». Обмеження Петром І автономії Гетьманщини. Перша Малоросійська колегія. П. Полуботок. Гетьман Д. Апостол. «Рішительні пункти». «Правління гетьманського уряду». Кам’янська та Олешківська Січі. Нова (Підпільненська) Січ.
- Українські землі в другій половині XVIII ст.
- Гетьман К. Розумовський. Остаточна ліквідація гетьманства. Друга Малоросійська колегія. Діяльність П. Рум’янцева в Україні. Скасування козацького устрою на Слобожанщині. Економічний розвиток Лівобережної Гетьманщини наприкінці ХVІІ – наприкінці ХVІІІ ст. Суспільство Лівобережної Гетьманщини наприкінці ХVІІ - наприкінці ХVІІІ ст. Ліквідація української козацької держави – Гетьманщини. Значення української козацької держави (Гетьманщини) в історії українського народу.
- Остаточна ліквідація Запорозької Січі. П. Калнишевський.
- Заселення і розвиток Південної України в другій половині ХVІІІ ст.
- Участь українських козаків в російсько-турецьких війнах XVIII ст. Приєднання Криму до Росії. Катеринославське і Бузьке козацькі війська. Чорноморське козацьке військо. Задунайська Січ.
- Економічний і суспільний розвиток Правобережної України наприкінці ХVІІ – наприкінці ХVІІІ ст. Гайдамацький рух. Коліївщина. Опришківський рух в ХVІ – на початку ХІХ ст. Поділи Речі Посполитої та українські землі.
- Культура України в другій половині XVII – XVIII ст.
- Умови розвитку української культури в другій половині XVII – XVIII ст. Українська культура в другій половині XVII – XVIII ст. (освіта, наукові знання, література, книгодрукування, образотворче мистецтво, театр, музика, архітектура). Києво-Могилянська академія. Г. Сковорода.
- Українські землі у складі Російської імперії наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст.
- Адміністративно-територіальний устрій українських земель у складі Російської імперії наприкінці XVIII ст. – у першій половині ХІХ ст.
- Національне та соціальне становище українців у складі Російської імперії наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст.
- Економічне становище українських земель у складі Російської імперії наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст.
- Соціальна боротьба на українських землях у складі Російської імперії наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст. У. Кармелюк.
- Україна в російсько-турецькій війні 1806–1812 рр. Російсько-французька війна 1812 р. та Україна. Україна в російсько-турецькій війні 1828–1829 рр. Азовське і Новоросійське козацькі війська.
- Заходи українського дворянства щодо відновлення автономії України наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст.
- Масонство в Україні наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст. Україна в програмних документах декабристів. Повстання Чернігівського полку. Польське повстання 1830–1831 рр. та Україна.
- Кирило-Мефодіївське братство. Місце Т. Шевченка в українському суспільно-політичному русі.
- Західноукраїнські землі у складі Австрійської імперії наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст.
- Адміністративно-територіальний устрій українських земель у складі Австрійської імперії наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст.
- Національне та соціальне становище українців у складі Австрійської імперії наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст.
- Економічне становище українських земель у складі Австрійської імперії наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст.
- Селянські виступи в Галичині, на Буковині, в Закарпатті наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ ст.
- Реформи Марії-Терезії та Йосифа II.
- Роль греко-католицьких священиків у зародженні українського національного руху на західноукраїнських землях. Демократично-просвітницький гурток «Руська трійця». Альманах «Русалка Дністровая».
- Український національно-визвольний рух на західноукраїнських землях під час революції 1848–1849 рр. Л. Кобилиця. Скасування кріпосницької залежності селян і панщини в Західній Україні.
- Культура України у першій половині ХІХ ст.
- Умови розвитку української культури в першій половині ХІХ ст. Культура України в першій половині ХІХ ст. (освіта, наука, усна народна творчість, література. образотворче мистецтво, музика, театр, архітектура та містобудування).
- Українські землі у складі Російської імперії в другій половині ХІХ ст.
- Соціально-економічне становище Наддніпрянської України в умовах кризи феодально-кріпосницької системи господарювання в середині ХІХ ст. Кримська війна і загострення соціально-економічної ситуації. Селянська реформа 1861 р. та її здійснення в Україні. Адміністративно-політичні реформи 1860-х – 1870-х рр.
- Економічний розвиток Наддніпрянської України в 1860-х – 1890-х рр. Соціальні зміни в Наддніпрянській Україні в 1860-х – 1890-х рр.
- Національна політика російського царизму щодо України в другій половині ХІХ ст. Український громадівський рух наприкінці 1850-х – у 1860-х рр. В. Антонович. Польське повстання 1863–1864 рр. та Україна.
- Український громадівський рух у 1870-х – у 1890-х рр. М. Драгоманов. Братство тарасівців. Загальна українська безпартійна організація (Всеукраїнська загальна організація). Російський громадсько-політичний рух народників в Україні. «Чигиринська змова».
- Західноукраїнські землі у складі Австро-Угорської імперії в другій половині XIX – на початку ХХ ст.
- Соціально-економічне становище західноукраїнських земель в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
- «Москвофіли» та народовці, радикальний рух у Галичині. «Нова ера» – політика народовців. Українські політичні партії в Австро-Угорщині. «Україна ірредента» («Ukraina Irredenta») Ю. Бачинського.
- Українські національні і спортивні організації на західноукраїнських землях в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
- І. Франко як політичний діяч. Митрополит А. Шептицький.
- Українські землі у складі Російської імперії на початку ХХ ст.
- Економічний розвиток Наддніпрянської України на початку ХХ ст.
- Українські політичні партії Наддніпрянської України. «Самостійна Україна» М. Міхновського.
- Події революції 1905–1907 рр. в Україні. Український громадсько-політичний рух під час революції 1905–1907 рр. Українські парламентські громади в І та ІІ Державних думах Росії. Товариство українських поступовців (ТУП).
- Земельна реформа П. Столипіна та її вплив на Україну.
- Національна політика російського царизму щодо України на початку ХХ ст.
- Культура України в другій половині XIX – на початку ХХ ст.
- Умови розвитку української культури в другій половині XIX – на початку ХХ ст. Культура України в другій половині XIX – на початку ХХ ст. (освіта, наука, усна народна творчість, література, мистецтво, архітектура та містобудування).
- Культурно-освітнє товариство «Просвіта» і Наукове товариство ім. Т. Шевченка в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
- Створення і поширення національного гімну «Ще не вмерла Україна, і слава, і воля».
Новітня історія України
- Україна в Першій світовій війні.
- Плани Антанти і Троїстого союзу щодо України. Головна українська рада та Союз визволення України. Ставлення до війни на Наддніпрянській Україні. Воєнні дії на території України у 1914 р. Політика російської адміністрації на західноукраїнських землях на початку Першої світової війни.
- Воєнні дії на території України в 1915–1917 рр. Формування та бойовий шлях легіону Українських січових стрільців. Назрівання економічної та політичної кризи в Російській та Австро-Угорській імперіях під час Першої світової війни.
- Українська революція.
- Події Лютневої революції в Україні. Утворення Української Центральної Ради, її склад і політична програма. М. Грушевський. Початок українізації армії. Виникнення Вільного козацтва.
- Український національний конгрес. Ради робітничих, солдатських і селянських депутатів в Україні в 1917 – на початку 1918 р. Ставлення партій Тимчасового уряду та більшовиків до українського національно-визвольного руху. І Універсал Центральної Ради. Генеральний секретаріат. В. Винниченко. ІІ Універсал Центральної Ради.
- ІІІ Універсал і проголошення Української Народної Республіки (УНР). Всеукраїнські з’їзди рад у Києві та Харкові, проголошення радянської влади в Україні.
- Перша війна радянської Росії з УНР. ІV Універсал Центральної Ради та проголошення незалежності УНР.
- Україна в боротьбі за збереження державної незалежності (1918–1920).
- Брест-Литовський мирний договір. Конституція УНР. Гетьманський переворот 1918 р. Причини падіння Центральної Ради.
- Внутрішня та зовнішня політика Української держави П. Скоропадського. П. Скоропадський. Боротьба проти німецько-австрійської окупації та політичного режиму гетьмана П. Скоропадського.
- Утворення Директорії УНР та повстання проти гетьмана П. Скоропадського. Політичний курс Директорії. Трудовий конгрес. С. Петлюра. Отаманщина. Друга війна радянської Росії з УНР. Військова присутність Антанти на Півдні України та в Криму. Причини поразки Директорії УНР.
- Проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Є. Петрушевич. Організація держави на західноукраїнських землях. Українсько-польська війна 1918–1919 рр. Злука УНР і ЗУНР. Причини поразки ЗУНР.
- Події Української революції на Закарпатті, в Північній Буковині, Бессарабії, поглинання цих земель іноземними державами.
- Радянська влада в Україні в першій половині 1919 року. «Воєнний комунізм» і червоний терор. Конституція УСРР 1919 р. Повстанський рух в першій половині 1919 р.
- Денікінський режим в Україні. Відновлення радянської влади в Україні наприкінці 1919 – на початку 1920 рр., її політика.
- Варшавська угода, її значення. Україна в радянсько-польській війні. Ризький мир, його значення.
- Розгром військ Врангеля. Терор у Криму
- Махновщина.
- Політика Центральної Ради в галузі культури. Національно-культурна політика уряду гетьмана П. Скоропадського. Політика Директорії УНР у галузі культури. Політика радянської влади в галузі культури в 1919–1920 рр. Становище освіти, науки, літератури і мистецтва України в 1917–1920 рр. Релігійне життя в 1917–1920 рр.
- Україна в умовах нової економічної політики (1921–1928).
- Неп і особливості його впровадження в Україні. Голод 1921–1923 рр. Економічний розвиток УСРР у період непу.
- Громадсько-політичне життя в УСРР у період непу; українізація.
- Участь Української СРР в утворенні Союзу РСР. Статус Української СРР у складі Радянського Союзу у 1920-х – 1930-х рр.
- Культура в Українській СРР у роки непу (освіта, література, наука, мистецтво).
- Релігійне життя в Українській СРР у роки непу.
- Радянська модернізація України (1929–1938).
- Радянська індустріалізація Української СРР. Результати перших п’ятирічок. Промисловість України напередодні Другої світової війни.
- Колективізація сільського господарства в Українській СРР. Голодомор 1932–1933 рр. Становище колгоспів в 1934–1938 рр.
- Зміни в соціальному складі населення Української РСР у 1930-х рр.
- Громадсько-політичне життя в Українській РСР у 1930-х рр. Масові репресії та політичні судові процеси в Українській РСР наприкінці 1920-х – у 1930-х рр. Конституція Української РСР 1937 р.
- Стан культури в Українській РСР у 1930-ті рр. (освіта, наука, література, мистецтво).
- Релігійна політика радянської влади в УРСР наприкінці 1920-х – у 1930-х рр.
- Західноукраїнські землі (1921–1938).
- Економічне становище українських земель у складі Польщі в 1920-х – 1930-х рр. Політичне становище українських земель у складі Польщі в 1920-х – 1930-х рр. Громадсько-політична діяльність українців у Польщі в 1920-х – 1930-х рр. Українські політичні організації в Польщі в 1920-х – 1930-х рр.
- Економічне та політичне становище українських земель у складі Румунії в 1920-х – 1930-х рр. Татарбунарське повстання. Громадсько-політична діяльність українців в Румунії в 1920-х – 1930-х рр.
- Економічне та політичне становище українських земель у складі Чехо-Словаччини в 1920-х – 1930-х рр. Громадсько-політична діяльність українців в Чехо-Словаччині в1920-х – 1930-х рр. Надання автономії Карпатській Україні. Утворення незалежної Карпатської України. А. Волошин. Захоплення Закарпаття Угорщиною.
- Стан культури на західноукраїнських землях у 1920-х – 1930-х рр.
- Україна в роки Другої світової та Великої Вітчизняної воєн (1939–1945).
- Радянсько-німецькі договори 1939 р. і західноукраїнські землі. Включення Західної України до складу СРСР та її возз’єднання з УРСР. Включення Бессарабії та Північної Буковини до складу СРСР і приєднання цих земель до УРСР. Радянізація західних областей України.
- Підготовка Німеччини до нападу на СРСР. Україна в планах окупантів. Оборонні бої літа–осені 1941 р. на території України.
- Окупація України військами Німеччини та її союзників. Розчленування України. Голокост. Рух Опору та його течії в Україні. Радянське підпілля та партизанський рух на окупованій території України. Діяльність підпілля ОУН у 1941–1944 рр. Збройна боротьба УПА у 1942–1944 рр.
- Визволення Лівобережної України від окупантів. Битва за Дніпро та визволення Києва від окупантів.
- Україна на завершальному етапі війни (1944–1945 рр.). Втрати України в роки Другої світової та Великої Вітчизняної воєн.
- Культура України (освіта, наука, література, мистецтво) в роки війни.
- Післявоєнна відбудова та розвиток України (1945 – початок 1950-х років).
- УРСР – співзасновниця Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій. Включення Закарпаття до складу УРСР. Адміністративно-територіальні зміни у повоєнні роки.
- Економічний розвиток України в 1945 – на початку 1950-х рр. Внутрішньополітичне становище України в 1945 – на початку 1950-х рр. Голод 1946–1947 рр. Політичні репресії в Українській РСР у другій половині 1940-х – на початку 1950-х рр.
- Економічні та суспільні зміни в західних областях України в 1945 – на початку 1950-х рр. Доля Української греко-католицької церкви (УГКЦ). Боротьба ОУН та УПА наприкінці 1944 – у першій половині 1950-х рр. Операція «Вісла».
- Культурне і духовне життя в Україні в другій половині 1940-х – на початку 1950-х рр. Ідеологізація культурного життя в Україні в другій половині 1940-х – на початку 1950-х рр.
- Україна в умовах десталінізації (1953–1964).
- Внутрішньополітичне становище України на початку 1950-х рр.
- Пом’якшення політичного режиму в Україні в середині 1950-х – на початку 1960-х рр. Становище Української РСР у складі Союзу РСР у середині 1950-х – на початку 1960-х рр. Включення Кримської області до складу Української РСР.
- Промисловість України в другій половині 1950-х – першій половині 1960-х рр. Сільське господарство України в другій половині 1950-х – першій половині 1960-х рр.
- Економічні реформи в Україні в другій половині 1950-х – першій половині 1960-х рр. та їхні наслідки. Рівень життя населення в другій половині 1950-х – першій половині 1960-х рр.
- Суспільно-політичне життя в Україні в середині 1950-х – середині 1960-х рр. «Шістдесятники» та зародження дисидентського руху.
- Культура України (освіта, наука, література, мистецтво) в другій половині 1950-х – першій половині 1960-х рр.
- Релігійне життя в Україні в другій половині 1950-х – першій половині 1960-х рр.
- Україна у період загострення кризи радянської системи (середина 1960-х – початок 1980-х років).
- Політико-ідеологічна криза радянського ладу в Україні (середина 1960-х – початок 1980-х рр.). Політико-правовий статус Української РСР у складі Союзу РСР у середині 1960-х – на початку 1980-х рр. Конституція УРСР 1978 р.
- Стан економіки України та визрівання економічної кризи (середина 1960-х – початок 1980-х рр.). Особливості індустріального розвитку УРСР. Економіка України в загальносоюзному комплексі.
- Етносоціальні процеси і рівень життя населення в середині 1960-х – на початку 1980-х рр.
- Опозиційний рух в Україні в середині 1960-х – на початку 1980-х рр.
- Культура та духовне життя в Україні (середина 1960-х – початок 1980-х рр.).
- Розпад Радянського Союзу і відродження незалежності України.
- Початок «перебудови» в СРСР, її особливості в Україні. Погіршення економічної ситуації в Україні у першій половині 1980-х років. Чорнобильська катастрофа.
- Політика «прискорення» та економічна ситуація в Україні в другій половині 1980-х рр. Рівень життя населення в другій половині 1980-х рр.
- Активізація національного руху в Україні. Формування національних громадських організацій і об’єднань. Початок релігійного відродження. Робітничий рух. Народний рух України.
- Реформи в політичній системі СРСР. Гласність і лібералізація. Зростання політичної активності українського суспільства в другій половині 1980-х рр. Формування багатопартійної системи в другій половині 1980-х – на початку 1990-х рр.
- Вибори до Верховної Ради УРСР 1990 р. Декларація про державний суверенітет України. Спроба державного перевороту в СРСР і Україна. Проголошення незалежності України. Референдум 1 грудня 1991 р. і вибори Президента України. Розпад СРСР.
- Україна в умовах незалежності.
- Державотворчі процеси в Україні 1991–2007 рр. Дострокові вибори у 1994 р. Президента та Верховної Ради України. Діяльність нового складу Верховної Ради. Вибори до Верховної Ради України 1998 р. Президентські вибори 1999 р. Президентські вибори 2004 р. та суспільно-політичні події, що розгорнулися навколо них.
- Конституційний процес в Україні в 1990-х – на початку 2000-х рр. Конституція України 1996 р.
- Умови та основні тенденції розвитку української економіки в 1990-х – на початку 2000-х рр.
- Етносоціальні процеси і рівень життя населення України в 1990-х – на початку 2000-х рр.
- Зовнішня політика та міжнародні зв’язки незалежної Української держави.
- Релігійне життя України в умовах незалежності та його особливості.
- Культурні процеси в незалежній Україні.
Вимоги до рівня підготовки учасників зовнішнього незалежного оцінювання з історії.
Учасники зовнішнього незалежного оцінювання повинні вміти:
- вказувати дати історичних подій, хронологічні межі явищ і процесів; періоди та етапи історії України;
- визначати історичні факти (події, явища, процеси) – місця, обставини, учасники, результати;
- встановлювати хронологічну послідовність історичних подій, синхронність подій історії України та всесвітньої історії;
- визначати загальні передумови, причини, приводи, сутність, безпосередні наслідки та значення історичних подій та явищ;
- визначати характерні риси й головні ознаки, рушійні й організуючі сили, тенденції розвитку, особливості економічних, політичних, соціальних, культурно-духовних,
етнічних явищ і процесів;
- характеризувати історичних особистостей, розкриваючи внутрішні мотиви їхніх дій, складати політичні та історичні портрети;
- аналізувати джерела історичної інформації;
- будувати письмові висловлювання щодо історичних подій і явищ з викладенням власної аргументованої позиції;
- вказувати на історичних і загально-географічних картах місця значних історичних подій, території, охоплені історичними явищами чи процесами, території розселення українців та інших народів, що населяли територію сучасної України, а також державні кордони України в різні періоди її існування, історико-географічні регіони, кордони держав, з якими Україна межувала, держав, у складі яких перебували українські землі, місця компактного поселення українців за межами України;
- роз’яснювати зміст, правильно застосовувати загальносоціологічні, загальноісторичні, конкретно-історичні та спеціальні терміни й поняття.
Коротка інформація про тест
Тест містить 60 завдань, які охоплюють усі періоди історії України. Орієнтовний розподіл завдань тесту за періодами у процентах:
- Стародавня історія України - 2–5%
- Середньовічна історія України - 8-10%
- Нова історія України - 30-35%
- Новітня історія України - 50-55%
На виконання тесту відведено 120 хвилин.