Просвітництво як літературна епоха. Розмаїття виявів літературного життя: виникнення (сентименталізм) та розвиток (класицизм, реалізм) художніх напрямів, нових жанрів (філософська повість та ін.). Вольтер (1694—1778). “Простак”.
Ідейний зміст і художня структура філософської повісті “Простак”, сенс її назви. Конфлікт “природної людини” Гурона і французького суспільства як центральний у творі. Антимонархічні та антиклерикальні мотиви твору. Гурон і Гордон у Бастилії. Трагізм долі мадемуазель де Сент-Ів і Гурона.
Після закінчення вивчення теми:
- характеризує Просвітництво як ідейний рух і літературну епоху:
а) основа ідеології Просвітництва — віра в перетворюючу і всепереможну силу людського розуму й освіти;
б) ідея “природної людини” — одна з провідних у Просвітництві;
в) художня література — засіб пропаганди просвітницьких ідей;
- повідомляє короткі відомості про життя і творчість Вольтера;
- пояснює сутність полеміки Гурона і Гордона в Бастилії (Простак перевершує європейця природною кмітливістю, але й сам удосконалився лише завдяки бесідам із янсеністом і позитивному впливу науки);
- розкриває сутність трагізму долі мадемуазель де Сент-Ів і Гурона;
- висловлює особисте ставлення до проблем, що порушуються в повісті, аргументуючи свою точку зору прикладами і цитатами з тексту.
- дає визначення поняття філософська повість, називає її головні жанрові ознаки (головними героями є не люди, а філософські ідеї; логіка розвитку подій зумовлена не логікою людських вчинків, а логікою філософської полеміки, тощо).