Програма ( клас)

Шкільна програма для класу розроблена МОН України. З програми можна дізнатися, які теми по предмету ви будете вивчати в класі, а також подивитися список рефератів, шкільних творів та інших матеріалів, які можуть стати в нагоді за програмою з у класі.


Київська держава у другій половині ХІ — першій половині ХІІІ ст.

Історія України, 7 клас

Київська держава за часів правління Ярославичів. Боротьба між Ярославичами за київський престол. Любецький з’їзд князів. Посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха, його внутрішня і зовнішня політика. Правління Мстислава Володимировича....
Галицько-Волинська держава

Історія України, 7 клас

Утворення Галицько-Волинської держави за Романа Мстиславича. Боротьба синів Романа Мстиславича за відродження Галицько-Волинської держави. Перший похід монголів на Русь. Вторгнення хана Батия на українські землі. Утворення Золотої Орди. Внутрішня...
Українські землі у складі Великого князівства Литовського (ВКЛ)

Історія України, 7 клас

Поширення влади польського короля на Галичину, а Великого князівства Литовського — на інші українські землі. Суспільно-політичний устрій Великого князівства Литовського. Кревська унія. Політика великого князя литовського Вітовта щодо українських...
Балади про Робіна Гуда

Зарубіжна література, 7 клас

Фольклорні балади про Робіна Гуда (за вибором учителя). Легенди про шляхетного розбійника Робіна Гуда — втілення мрії англійського народу про захисника від несправедливості. Історичне тло балад. Багатогранність образу Робіна Гуда, його друзі та...
Cербська народна балада "Смерть матері Юговичів"

Зарубіжна література, 7 клас

Cербська народна балада “Смерть матері Юговичів”, її стриманий напружений драматизм. Ознаки фольклорної балади у творі. Сербські епічні пісні й українські козацькі думи.
Франсуа Війон. Балада прикмет

Зарубіжна література, 7 клас

Літературна балада. Франсуа Війон (між 1431-32 - після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади.
Йоганн Крістоф Фрідріх Шіллер "Рукавичка"

Зарубіжна література, 7 клас

Йоганн Крістоф Фрідріх Шіллер (1759- 1805). “Рукавичка”. Утвердження самоцінності людського життя в баладі Шіллера “Рукавичка”.
Йоганн Вольфґанґ Ґете. Вільшаний король

Зарубіжна література, 7 клас

Йоганн Вольфґанґ Ґете (1749-1832). “Вільшаний король”. Переплетіння психологічного, фантастичного та реального в баладі Ґете.
Іван Франко. "Захар Беркут"

Українська література, 7 клас

Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. Змалювання героїчної боротьби русичів проти монголо-татарських нападників. Патріотичний мотив, його зв’язок із розгортанням сюжету.
Тарас Шевченко. “Мені тринадцятий минало”, “Тополя”, “Заповіт”

Українська література, 7 клас

Повторення життєпису поета. Мотив всеперемагаючого життєлюбства, доброти, любові. Зміна емоційного стану незахищеної дитячої душі у великому і складному світі (“Мені тринадцятий минало”). Романтична ідея незнищенності справжнього кохання, краси,...
Олександр Пушкін. "Пісня про віщого Олега"

Зарубіжна література, 7 клас

Олександр Пушкін (1799—1837). “Пісня про віщого Олега”. Поетизація давньоруської минувшини в баладі Пушкіна “Пісня про віщого Олега”.
Рoберт Льюїс Стівенсон. "Вересковий мед"

Зарубіжна література, 7 клас

Рoберт Льюїс Стівенсон (1850-1894). “Вересковий мед” Стівенсона як героїчна балада. Уславлення в ній подвигу в непримиренній боротьбі з іноземними загарбниками. Фольклорні елементи в творі.
Адам Міцкевич. "Альпухара"

Зарубіжна література, 7 клас

Адам Міцкевич (1798-1855). "Альпухара" (із поеми “Конрад Валленрод”). Мужність і нескореність перед ворогом як провідна думка балади.
Вальтер Скотт. "Айвенго"

Зарубіжна література, 7 клас

Вальтер Скотт (1771-1832). “Айвенго”. В. Скотт як засновник жанру історичного роману. Зображення в романі “Айвенго” боротьби англосаксів з норманами в XII ст. і усобиць норманів. Широка панорама життя середньовічної Англії. Історія і доля людини:...
Андрій Чайковський. "За сестрою"

Українська література, 7 клас

Коротко про митця. Відтворення історичних подій з позицій гуманізму. Напружений динамічний сюжет героїко-романтичної повісті. Використання фольклорних мотивів, засобів (зокрема прийому гіперболізації). Благородство, відповідальність, мужність,...
Михайло Стельмах. "Гуси-лебеді летять"

Українська література, 7 клас

Автобіографічна повість про дитинство. Єдність світу природи і світу дитячої душі (у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях). Звичаї, традиції українців. Символ образу гусей-лебедів. Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика.
Григір Тютюнник. "Климко"

Українська література, 7 клас

Цікавий епізод з дитинства письменника. Воєнне дитинство в повісті. Ідея самопожертви. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних. Художні особливості твору (мова персонажів, художня деталь).
Олекса Стороженко. "Скарб"

Українська література, 7 клас

Короткі відомості про автора, його гумористичні твори. Морально-етичні проблеми оповідання. Гумористичне, викривальне зображення головного героя. Скарб — узагальнений образ щастя. Повчальний характер оповідання.